Vuslat: Cemre ve Lale Görücüye Çıktı

İSMEK’İN “VUSLAT: CEMRE VE LALE” KONULU SERGİSİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK’in öğretmen ve öğrencileri, Lale Festivali kapsamında özel bir sergi hazırladı. “Vuslat: Cemre ve Lale” karma sergisinde toplam 11 branşta birbirinden farklı eserler yer alıyor.

İSMEK Fındıkzade Türk-İslam Sanatları Merkezi öğretmen ve öğrencileri İstanbul Lale Festivali kapsamında bir sergi hazırladı. Sergi için hat sanatından tezhibe, seramikten minyatüre, katı’ sanatından çiniye, ebrudan bilimsel bitki çizimine, ahşap oymadan kaligrafiye kadar toplam 11 branşta 200’den fazla eser hazırlandı.

İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Ali Koca’nın açılışını gerçekleştirdiği sergide; seramik branşında Van Gogh eserleri seramikle yeniden canlanırken, Selçuklu medeniyetine dair desenlerle Anadolu kilim desenleri de seramiklere yansıdı. Sergide yer alan ebru eserler ise baharı anlatan çiçek ebrularının yanı sıra akkase ve battal ebru çalışmalarından oluştu.

Kaligrafi ve katı’ branşlarında da cemre konusu işlendiği sergide hat eserlerde ise Kuran-ı Kerim’de geçen toprak, hava ve su ile ilgili ayet, hadis ve beyitler yorumlandı. Pano, büst, dekoratif objeler şeklinde tasarlanan sergi eserleri arasında yer alan çini branşındaysa klasik çini çalışmalarının yanı sıra cemre konulu çinilere de yer verildi.

Sergi 20 Nisan 2018’e kadar Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Sergi, sanatsever tüm İstanbulluları bekliyor.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.