Pandemi İş Hayatını Nasıl Etkiliyor

Pandemi İş Hayatını Nasıl Etkiliyor

COVİD19 hayatımıza tüm hızıyla etki etmeye devam ediyor. Bu süreçte birçok işyeri kepenklerini indirmek zorunda kalırken bazıları da devlet desteği ile hayatta kalmaya çalışıyor.

İŞKUR tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verileri ne durumda olduğumuz biraz da olsa gözler önüne sürüyor. İŞKUR verilerine göre nisan ayında 82 bin 490 kişiye işsizlik maaşı bağlandı. Bu rakam mart ayında ise 77 bin 979 kişiydi. Bir de pandemi sürecinde göz önüne çıkan kısa çalışma ödeneği var ki bu da nisan ayında yaklaşık 2,6 milyon çalışan için toplam 4,1 milyar TL ödemeyle kendini gösterdi. Mart ayında ise kısa çalışma ödeneğine başvuru sadece  96 bin 636 kişiydi.

Bir de bu kısa çalışma ödeneğine kimlerin başvurduğuna bir bakalım. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kısa çalışma ödeneğine en çok başvuru yapan sektör % 40 ile imalat sektörü. Yani görünen o ki pandemi en çok imalat sektörünü vurdu.  Ardından ise % 15 ile toptan ve perakende ticaret sektörü, % 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, % 6 ile eğitim sektörü geliyor.

İşte tam bu noktada asıl büyük sorun ortaya çıkıyor.  IFASTURK ten yapılan açıklamaya göre de pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işletmelerin % 51’inin iş yerlerinde 1 ila 3 kişi istihdam ediliyor. Aynı zamanda 4 ila 9 çalışanı olan işletmelerin oranı ise yüzde 28.Yani kısaca küçük esnaf çöküyor.

Öyle ki çalışan kısa çalışma ödeneğine başvuran, çalışan sayısı 50’den az olan işletmeler, toplam başvuru yapan işletmelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor. Anlaşılan o ki önümüzdeki günler çok zorlu geçecek.

Tevfik YAZICILAR

01 Haziran 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.