Nizip, Halfeti, Birecik Gezi Notlarım

Nizip, Halfeti, Birecik Gezi Notlarım

Askerlik yaptığım Gaziantep’e 19 yıl sonra yeniden yolum düştü. Uluslararası Genç Aktivistler Derneği olarak Davet ve Kardeşlik Vakfı DKV Nizip Şubesi davetiyle Nizip’te “Kudüs Bizim İçin Neden Önemli?” adlı bir konferans gerçekleştirmek üzere yollara düştük. Bizleri davet eden Şevket abimin Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaşıyor olmasından dolayı 1 günlük ziyaretimizde sayesinde Şanlıurfa’nın Birecik ve Halfeti ilçesiyle Gaziantep’in Nizip ilçesini gezmek nasip oldu.

Önce Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinden biraz bahsedeyim. Gerçi Şanlıurfa’dan çok Gaziantep’e yakın olduklarından onlarda Oflular gibi takılıyor ama olsun.

Birecik’te geçirdiğim az bir zaman da gördüğüm en önemli şey bakımsızlık ve ilgisizlik oldu. Belediyecilik neredeyse hiç yok gibi. Halkında belediyenin yokluğunu kabullenmiş ve şehirle ilgilenmemiş olduğu bir gerçek.

Birecik’te en güzel görüntü sanırım Birecik köprüsünün görüş alanı ve buradaki parklar. Zaten belediyenin tek hizmeti bu olsa gerek.

Camilerinden sokaklarına parklarından esnafına tam bir harabe şehirdi adeta. Birecik’in en güzel yanı insanları sanırım. Cana yakın ve içten insanlar. Gerisi hikaye…

Birecik Köprüsü

 

Cami Avlusunda Sigara İçmek Tehlikeliymiş 🙂

Şanlıurfa’ya gitmişken Halfeti’yi gezelim dedik. Şevket abim sağolsun götürüp gezdirdi.

Haberlerde duyduğum, internette karşılaştığım Halfeti ile gidip gördüğüm Halfeti apayrı yerlerdi doğrusu. Fırat’ın altında kalan yarısı suya batmış ve binlerce turist çeken Halfeti bumuymuş dedim gerçekten de.

Bu arada söz edilen taş işçiliğini aramasın gözleriniz ve tarihi birşeylere de rastlamak da zor burada. Dünya kadar para akıtılarak yapılan asma köprüyü Karadenizliler üç kuruşa yaparlar aslında. Ancak şurası kesin çok iyi bir pazarlama başarısı yakalamışlar. Böyle biryeri turizme kazandırmak başarı doğrusu. Tebrikler…

Gaziantep’in Nizip ilçesinden de bahsetmezsem olmaz. Gecesinde dolu dolu bir salonda yüzlerce Niziplinin Kudüs konusunda ilgiyle dinledikleri bir programdan sonra Davet ve Kardeşlik vakfı başkan yardımcısı Bekir Hocamın misafiri olup sabahında şehri gezmek nasip oldu.

Gerçekten belediyecilikte 10 numara bir ilçe Nizip. Eski şehir kısmı da yeni yapılan TOKİ girmiş kısmı da tertemizdi maşallah.

Nizip’in eski şehir kısmı sabahın erken saatlerinde hayata merhaba derken yeni şehir kısmı çok geç vakte kadar uyuyordu. Yapıların bu kadar mı etkisi olur insana.

Şehrin tarihi yapıları eski sokakları dikkat çekici şekilde temiz ve bakımlıydı. Yaa işin bir başka yanı atık toplayıcıları bile moderndi. Bizde bile çekçeklerle sokağa çıkan atık toplayıcıları Nizip’te sepetli motosikletlerle geziyordu.

Karşılaştığın insanlarla selamlaşabildiğin oturduğun yerde çayını ikram edecek Nizipliler şehrin güzelliğine güzellik katıyordu. Sevdim ben Nizip’i.

 

Tevfik YAZICILAR

05 Ocak 2018

 

Nizip’te atık toplayıcılar bile modern…

 

Halfeti’de Şevket Abimle meşhur asma köprüde…
Halfeti’de sulara teslim olan camiii

 

Halfeti’de Şevket Abi ve Erkan Başkanımla…

Halfeti’de Şevket Abimle

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.