KADİR TOPBAŞ ALEVİ Mİ ?

KADİR TOPBAŞ ALEVİ Mİ ?

11 Ağustos 2009 tarihli gazetelerin bir kısmında aşağıdaki haber yer aldı. Caferi vatandaşların çoğunlukta olarak yaşadıkları İstanbul Halkalı’da Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’nin temeli binlerce kişinin katıldığı bir törenle ile atıldı. Altta fotoğrafta da göreceğiniz gibi Irak’lı mollalar , İBB Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz YENİAY birlikte 10 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği 55 bin metrekarelik alana sahip caminin temelini attılar. Temel atımı için düzenlenen törende yurtdışından da Irak Eski Başbakanı İbrahim Caferi, Irak Spor Bakanı Casim Muhammed, Uluslararası Ehlibeyt kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Ahteri ve Irak, İran, Lübnan’dan heyetler hazır bulundu.

Peki nedir bu Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’nin önemi. İstanbul Halkalıda 10.000 kişilik bir cami inşa etmek için yola çıkan ve düzenledikleri temel atma töreninde kurulan 8 yardım sandığında 3,5 saatte 4 milyon 418 bin TL para toplayabilen Caferiler kimlerdir.

www.al-shia.org sitesinde bu sorularıma cevabı buluyorum. Aynen aktaracak olursam “Caferilik, Hz. İmam Cafer Sadık (a.s)’ın mezhebine mensup olmak demek olup, Hz. Resulullah (s.a.a)’dan sonra İslam camiasının önderliğinin ilki Hz. Ali olan on iki imama ait olduğuna inanan Ehl-i Beyt mektebinin ortak ismidir. Bu mektebe aynı zamanda İsnaaşeriyye, İmamiyye, Şiilik ve Alevilik de denmektedir. Ancak bu mektep, Türkiye’mizde daha çok Alevilik ve Şiilik isimleriyle tanınırken; İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan, Bahreyn, Suriye, Afganistan, Arabistan, Pakistan Bengladeş ve Hindistan gibi, aynı inancı paylaşan Ehl-i Beyt dostlarının yoğun olduğu ülkelerde Şiilik ve Caferilik isimleriyle meşhur olmuştur.”

Kısacası dün temeli atılan Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi Şiiliğin ve Aleviliğin bir merkezi olmak üzere inşa ediliyor. Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz bunu “Kültür ve inanç merkezini ülkemizde birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve kardeşin merkezi ve üssü olması amaçlanmıştır. Bütün ehli beyt dostlarının göğsünü kabartacak bir müessese olması amaçlanmıştır” sözleriyle açıklıyordu törende.

Ancak gözden kaçmaması gereken bir ayrıntıyı da hatırlatmak isterim; www.al-shia.org sitesinde devamla “Bu mektep, Hz. İmam Cafer Sadık da dahil olmak üzere ne Hz. Resulullah’tan sonra İslam camiasının önderleri olduğuna inandığı on iki imamın, diğer İslam ulemasının yaptığı gibi, normal ilim tahsil sürecini geçiren müçtehitler olduğuna inanır, ne de on iki imamdan gelen açıklamaların onların İslam dini üzerinde yaptıkları içtihat sonucu vardıkları şahsı yorum ve fetvaları olduğunu kabul eder. Bu mektep, imamlardan gelen açıklamaların Hz. Resulullah’ın açıklamalarının aynısı olduğuna inanır. O halde bu mektep, imamların açıklamalarının İslam dini üzerinde yapılan bir yorum değil, bizzat İslam dininin kendi öğretileri olduğu görüşündedir..”

Kısacası dün Halkalı da Şiiliğin ve Aleviliğin merkezi olacak Caferilerin radyo, televizyon ve gazete merkezi çalışmalarına yönelik alanlarının bulunduğu 1400 kişiye hizmet verecek yemekhaneni yanı sıra 200 metre karelik bir de kafeterya ihtiva eden 10.000 kişinin ibadet edeceği ve 55 bin metrekarelik binasının temeli atıldı.

Programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Tarih boyunca atalarımız hayranlıkla izlediğimiz ibadethaneler meydana çıkardılar. Ancak gelişen dünya ile birlikte her yere konutlar yapmaya başladık ve bu tarz ibadethaneler, ilim merkezleri oluşturmayı unuttuk. Ancak burada temelini attığımız ibadethane ve kültür merkezi ile birlikte bazı unutkanlıklarımızı yenmiş olacağız.” diye Caferilere seslenirken Sünni tarihi boyunca hiçbir devirde devlet eliyle bir şii/alevi ibadethanesinin inşa edilmediğini unutmuş olmalı ki “ Tarih boyu atalarımız ” hitabıyla Caferi olup olmadığı hakkında törene katılanların hafızalarına bir soru işareti bırakmış oldu. 

Düzenlenen programda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Caferi olabilme ihtimalini kuvvetlendiren bir diğer olay ise temeli atılmakta olan yapının giderlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanacak olması oldu.Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz “Arkamızda bir iz bırakmak istedik. Kaba inşaatın demir ve betonunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi temin edecek” derken akıllara İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’da herhangi bir camiinin inşaatına destek olmadığı geldi. Her Cuma namazı sonrası İstanbul’da inşa edilmekte olan camiler için para toplanmasına izin veren Diyanet İşleri’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardımcı olunmaz ve İstanbul camilerinin temeli Büyükşehir Belediyesince atılmazken şiiik/alevilik merkezi olacak bir Caferi Camiisinin temelinin beton ve demirlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanması Kadir TOPBAŞ Caferimi sorusunu gündeme getirdi. 

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Bazı şehirler var ki, o eserlerle anılır. Edirne’deki Selimiye, İstanbul’daki Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesi gibi. İnanıyorum ki, Zeynebiye de Türkiye Caferilerinin İstanbul’da önemli bir eseri olarak bölgenin gelişme sürecine önemli katkı sağlayacak. Bu bölgenin gençleri bu kültür merkezine girip çıkarak geleceğini oluşturacak.” Sözleri ile gençleri bu ibadethaneye davet ederken zihinlere şu soru takılmış oldu :

Acaba Kadir TOPBAŞ Alevi mi ?

Tevfik Yazıcılar

11 Ağustos 2009

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.