Siyasi Günlük

Siyasi Günlük

Yeni Dünya İmparatoru Barack Hüseyin OBAMA ziyareti esnasında “Çatışma bölgelerine askerlerini gönderen NATO üyesi bir Türkiye, niye Malatya kayısısını Avrupa ülkelerine satamasın?” diye sormuştu. Asker ve kayısıyı bir arada dile getiren OBAMA elbette bir mesaj vermeye çalıştı bizlere. Ardından AKP hükümeti kolları sıvadı ve işe başladı. İlk olarak kayısı şehrinden AKP milletvekilimiz Mehmet ŞAHİN durumdan vazife çıkardı ve ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Ralph GİFFORD’u davet etti Malatya’ya. Derviş yasaları ile kan kaybeden tarım sektörünü ABD Tarım müsteşarına denetlettirdik sayesinde. Gerçi tarımdan çok kaysı ile anılan askerdeydi aklı müsteşarın ama sayın vekilimiz görmezden gelmeye devam etti.

Milletvekilimiz ABD li birini davet ederde valimiz ondan aşağı kalır mı ? Bakanın vali azarlaması olayını hatırladım birlen. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY Ordu’ya girdiğinde valinin kendisini il sınırında karşılamadığını görünce yerine karşılamaya gelen vali yardımcısına gösterdiği tepkiyi hatırlıyoruz elbet. İşte Malatya’da valimiz bu konuda tedbirliydi. ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı’nı karşılamayı unutmadı. Hatta “91 bin dev öğrenci” adı altında “ABD Başkanı Obama’yla iletişim” kampanyası dahi başlattı. Malatya’da her öğrencinin Yeni Dünya İmparatoru Barack Hüseyin OBAMA’ya bir kartpostal göndermesini öngören kampanya da öyle bir kartpostal hazırlanmış ki sormayın.

Valilik tarafından hazırlanan kartpostal’da ön yüzünde kayısı, kayısı kurusu ve Obama fotoğrafının yanı sıra İngilizce “Beğenilmeyi hak ediyorlar. Ve daha fazlasını…” diyor. Hazırlanan kartı ardından da Malatya sokaklarının Obama’nın fotoğrafları ile süslendiğini gören GİFFORD valimizle dalga geçmeyi de unutmuyor: “siz böyle bütün otobüs duraklarını ve reklam panolarını Başkan Obama’nın resimleri ile süslemeye devam ederseniz gün olur da o buraya tekrar geri gelirse sanki kendisini Malatya belediye başkanlığına aday olmuş gibi hissedecek”.

İyi Amerika görüntüsü ile değişen dünya siyasetinde Önce Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geldi ziyaretimize , ardından da Yeni Dünya İmparatoru Barack Hüseyin OBAMA . Ankara, şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nin bir numaralı komutanını bekliyor . Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael MULLEN sabırsızlıkla bekleniyor AKP Hükümeti tarafından. “Çatışma bölgelerine askerlerini gönderen NATO üyesi bir Türkiye” olarak hazırız karşılamaya kendileriniz. Afganistan’a muharip güç gönderilmesi konusunun ele alınmasını bekliyor dünya bu görüşmede. Bizde bekliyoruz bakalım…

Afganistan demişken ibret olsun diye geçtiğimiz günler basına düşen bir olayı da anlatmadan geçmeyeyim. Yeni Dünya İmparatoru Barack Hüseyin OBAMA nasıl ki Afganistan’a yapacağı saldırı öncesi Türkiye’den destek turuna çıktıysa aynısını Afganistan’daki muhaliflerle de gerçekleştirmek istedi. Özel yetkilerle donattığı “Pakistan ve Afganistan özel temsilcisi”, göreviyle “Buldozer” lakaplı Richard HOLBROOKE adlı temsilcisini Pakistan’daki aşiretler bölgesi temsilcileri ile görüşmeye gönderdi. ABD Pakistan Büyükelçiliği tarafından özenle seçilen temsilcilere “Taliban’a karşı birlikte hareket edelim” mesajını vermek isteyen buldozere toplantıya katılan aşiret temsilcilerinden biri ayağa kalkarak “Biz, hepimiz Talibanız…” cevabını verdiğinde salonda bulunan tüm aşiret reisleri başlarıyla onaylayarak gereken cevabı vermiş oldu.

İşte bir yanda vekilimiz, valimiz ve çatışma bölgesine asker talibinde bulunan davetliler diğer yanda Pakistanlı aşiret reisleri olarak küçümsenecek bası dik savaşa hayır diyebilen peştunlar…

Nereden nereye….

Tevfik YAZICILAR
21/04/2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.