Müsiad Seminerlerinde Prof. Dr. Kerem ALKİN’den Notlar

Müsiad Seminerlerinde Prof. Dr. Kerem ALKİN’den Notlar

Ekonomist  Prof. Dr. Kerem ALKİN’in 2008 yılı Müsiad Seminerlerinde gerçekleştirdiği bir konuşmasından aldığım notlar alttadır.

* 1991 ile 2001 yılları arasında ABD tek kutuptu ancak 11 Eylül sonrası küresel siyaset değişti. Artık Türkiye’nin ekonomik bir zorlukla karşı karşıya kalmasına izin vermezler. Türkiye BOP un merkezinde yer alıyor. Dünya siyasetinde güçlenmiş durumda. Enerjide dengeleri elimizde tutmamızdan da Rusya etkileniyor.

* ABD Türkiye üzerinden Afganistan- Pakistan hattıyla Karaçi’den petrol sevk edecekti Rusya Benazir Butto’yu öldürterek buna son verdi.

* Mehmetcik 11 şehit verdiği gün Gürcistan’da Halk ayaklanması denemesi yapıldı. Şavaşkili Türkiye ile hareket ediyordu. Bu iki olayda da Rusya’nın parmağı vardır.

* Dünyaya gözdağı vermek için Kazak-Çin- Rusya ortak askeri tatbikatı yapıldı.

* Rusya elini güçlendirdikce Türkiye’nin dünya siyasetindeki kıymeti artacaktır.

* İran’la imzalanan doğalgaz anlaşmasıyla İran Azerbaycan’dan gelen doğalgazı bağlamayı kabul etti. Azerbaycan bu gazı vermezse zor durumda kalırız. İran’la yapılan bu doğalgaz anlaşması ABD yi kızdırmış gibi görünse de sevindirdi aslında. Gürcistan Azerbaycan üzerinden Hazar petrolünü taşıyacak. Rusya devre dışı kalacak.

* ABD başkanı Carter ABD de Demokratlara oy kazandırmak için Tahrandaki ABD Büyükelçiliğini kurtarmak adına İran’a operasyon yaptı. Ancak başarısız olunca 12 yıl Cumhuriyetçiler iktidar oldu.

* İsrail’in rahat etmesinin tek yolu resmi Filistin’in kurulmasıdır. Golan tepelerini Suriye’ye vermek zorundadır. İsrail Golan tepelerini verirse Suriye Hamas’a sahip çıkmayacak ve İran ile arası açılmaya başlayacak. Bu da ABD nin elini güçlendirecek.

* Kissinger’in dediği gibi Suriyesiz barış, Mısırsız savaş olmaz.

* DTP güneydoğuyu AKP ye kaptırmamak için kendini bilerek kapatmaya çalışıyor.

* Yerel seçim 2008 sonbaharına alınır.

* Avrupa tüketemiyor. % 26 sının yaşı 75 i geçen Japonya tüketemiyor. Çin Hindistan üretiyor ama tüketemiyor. Tüketecek toplum gerekli. Bu fazla üretim nedeniyle ABD 800 milyar dolarlık fazla mal almak zorunda kalıyor. Bunu almamak için bizleri güçlendiriyor ki biz alım yapalım.

* ABD cari açığı finanse edemediği için 1 trilyon dolar emisyon yaptı.

* Brezilya- Rusya- Hindistan ve Çin ( BRHÇ) tökezlemezse dünya gelişmeye devam eder.

Tevfik YAZICILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.