İstanbul Kemençesi – Müzikli Söyleşi

İstanbul Kemençesi – Müzikli Söyleşi

Dün akşam bi değişiklik yapayım dedim. Esenler Belediyesi Kültür Sanat Faaliyetleri kapsamında düzenlenen müzikli söyleşileri dinledim.  Derya Türkan ve Dilek Türkan’ın konuk olduğu programa dahil oldum. Derya bey ve Dilek hanımı dinledim. Hem muhabbet ettiler hem çalıp hem de söylediler.

Bu etkinlik sayesinde “İstanbul kemençe” diye bir enstrüman olduğunu öğrendim. Bizim Karadeniz kemençenin akrabası sayılır. Ama biraz faklı. Karadeniz kemençe uzun ve dar bir enstrüman ilen bu kısa ve armut biçimli bir entrümandı.

Aklımda kalan en güzel anı ise Derya beyin “şehir denince Yunanlıların aklına İstanbul gelir demesi oldu.

Derya bey şöyle anlattı. “80’lerde yurtdışına müzik aleti çıkartmak izne yani karneye bağlıydı. Satacakmıyız, tarihi eser mi çıkarıyoruz dikkat edilirdi. Yunanistana giderken elimde İstanbul kemençesi vardı. Yunan polisi karneyi sordu “sanatçıyım çalıyorum” dedim. “Aaa politikileyra” dedi. Leyra yani kemençe ama asıl önemli olan poli yani şehir. Şehir kemençesi anlayacağımız şekliyle İstanbul kemençesi. Konstantinapolis yani istanbul şehri. Bu arada şehir denince bir yunanlının aklına İstanbul gelir.”

Bu da güzel geceden, Dilek hanımın sesinden, Derya beyin İstanbul kemençesinden müzik ziyafeti.

Tevfik YAZICILAR

29 Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.