Google Bizi Takip Ediyor

Google Bizi Takip Ediyor

Evet son zamanlarda hepimiz aynı şeyi söylüyoruz “ arkadaşlarımızla konuştuğumuz herşey googlede önümüze çıkıyor”. Maalesef günümüzde cep telefonlarına yüklediğimiz onlarca program ortam dinlemek için bizden izin alıyor ve bizde o programı kullanabilmek için seve seve izin veriyoruz. Celladına aşık idam mahkumları gibiyiz maalesef.

Bu arada Google de bu işi en iyi yapan ve herşeyimizi dinleme ve izleme izni alan programların başında geliyor.

Az önce googlede yaptığım arama geçmişini silmek isterken bana bir uyarıda bulundu. Dedi ki arama geçmişini burdan siliyorsun ama benim kayıt aldığım birbaşka yer daha var ve oradan silinmiş olmayacak. Şaşırdım doğrusu buğuna kadar bilmiyordum.

Googlenin herşeyi kayıt altına aldığı site ise şu:  https://myactivity.google.com 

Siteye girdiğimde neler vardı neler. Google haritalarda aradığım yerlerden play storede aradığım programlara, gün içinde açıp kullandığım programlardan youtubede ziyaret ettiğin yerlere herşeyi kaydediyorlar.

İşte bu kayıtların tümünü analiz edip sizin profilinizi çıkarıp konuştuğuğunuz herşeyi önünüze seriyorlar. Benden bir tavsiye https://myactivity.google.com sitesinde sol barda bulunan “etkinlik silme ölçütü” kısmından tüm geçmişi silin. Ayrıca yine sol barda bulunan “etkinlik kontrolü” kısmından verdiğiniz izinleri geri alın ki sizi bu kadar takip edemesin.

Tabii bunu yapmak bir işe yarar mı? Elbette hayır. Çünkü o googleyi kullanabilmek için o kadar çok izinler veriyoruz ki burdan kıssak başka yerden bizi izleyip dinliyorlar. Ama yinede biz bir kısmını kapayalım değil mi.

 

Tevfik YAZICILAR

25 Eylül 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.