Bajrangi Bhaijaan – Film Tavsiyesi

Sevginin Gücü – Bajrangi Bhaijaan

Ben bu filmi neden bu güne kadar izlememişim ki? Bollywood’un efsanelerin biri resmen. 2015 yapımı bir Hint filminden bahsediyorum. Türkçeye “Sevginin Gücü” olarak çevrilmiş asıl adı “Bajrangi Bhaijaan”. Bakmayın öyle İMDB nin 8.0 verdiğine. Tam anlamıyla efsane bir film.

Amir Khan filmleri ile daha bir sevdiğim Bollywood sinemasının en tanınan aktörlerinden bir diğeri olan Salman Khan‘ın başrolünü oynağı film de asıl bombayı filmde Hintlilerin seslendiği adla Munni yada Pakistanlıların seslendi adla Şahida patlatmış bence. Böyle mi rolünün hakkını veren sevimli bir kız olur yaaa. Filmin yönetmeni Kabir Khan da yeteneğini konuşturmuş hani.

Film neyi mi anlatıyor? Tam manasıyla sevgiyi, fedakarlığı, hoşgörüyü, adanmışlığı ve aklınıza gelecek tüm güzel kavramları anlatıyor.

Filmde doğuştan dilsiz olan Pakistanlı bir Müslüman çocuğu olan küçük Şahida, annesiyle tedavi olabilmek için geldiği Hindistan’da annesinden ayrılıp yalnız başına kalıyor. Pakistanlı ve müslüman olan annesi uykuda olduğu sırada kaybolan kızını bulamadan sınır dışı ediliyor. Hindistan’a tekrar girebilmesi öyle kolay mı sanıyorsunuz.  Ve işte tam da burada film başlıyor.

işte tam bu noktada Hintli ve inancına tam bağlı Pavan ile Munni’nin yolları kesişiyor.  Bir Hintlinin Bir Pakistanlıya yardım etmesinin neredeyse idamla cezalandırıldığı bir coğrafyada sevginin ne olduğunu ve kardeşliğin anlamanı ortaya koyuyor film. Hindistan’da bir başına kalan küçük Munni’yi Pakistan’a yani ailesine kavuşturmayı kendine hedef koyan Pavan’ın İslam ile tanışması aynı zamanda Müslümanların ona davranışları muhteşem. Pavan tüm zorluklara rağmen bir kaçak olarak Munni ile birlikte Pakistan’a giriyor ve casusluk suçlamalarına rağmen Şahida’yı ailesine teslim edene kadar yılmıyor.

Filmi izlerken gözyaşlarınızı tutamayacağız anlar geldiğinde koyverin gitsin. Bu kadar saf bu kadar sevgi dolu ve bu kadar muhteşem filmler az bulunur çünkü.

Hee bi de Hint filmi dedik ya; muhteşem bir atmosfer, süper bir görsel şov ve Hint şarkı ve danslarının bol olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Hatta öyle ki, ”Selfie Le Le Re” şarkısına bayılabilirsiniz.

Sonuç şu ki tereddüt etmeden izleyin.

Tevfik YAZICILAR

14 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.