Erbakan Kampanyayı Kesmedi

Refah Partisi’nin Van’daki “Sevgi ve Kardeşlik Mitingi” büyük bir kalabalıkla, ancak seçim atmosferinden oldukça uzak bir havada yapıldı.

RP’lilerin iddiasına göre diğer partililer, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın, seçimlerin iptali nedeniyle dört günlük Güneydoğu gezisini iptal ettiğini, Van’a da gelmeyeceğini yaymıştı.

Miting saatinde meydanı dolduranlara hitap eden RP’li Erciş Belediye Başkanı Erhan Çavuşoğlu, “Münafıklar çatlasın, seçim iptal edildi, ama Hocamız Van’a gelecek” sözleriyle, Erbakan’ın alışıldık gecikmesinden dolayı kaygılananları yatıştırdı.

Erbakan, Seçim Yasası’nı iptal ettirerek “büyük bir zulmü önleyen”, ama aynı zamanda bir an önce ara ve erken genel seçim isteyen bir parti lideri olarak sundu kendisini.

Yalnızca, “Baskı ve karakol değil, huzur ve kalkınma” pankartının dikkat çektiği mitingte her konudan bahsetti: Siyonizm, emperyalizm, Somali, laiklik, başörtüsü, ama herkesin merakla beklediği Kürt sorunu üzerine somut bir şey söylemedi.

Bir “iman kalesi” olarak nitelediği Van’da, medrese mezunu Şaban Sevli’yi milletvekili adayı olarak gösteren Erbakan, baştan sona İslamcı bir dil kullandı.

Diğer partilerden “Bunlar hakimiyet milletindir derler, ama onların gözünde hakimiyet masonlarındır, din düşmanlarınındır” diye söz eden Erbakan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Taklitçilere Van’dan tek bir oy çıksa yüreğimiz sızlar. Kim bu zalimlere oy verirse bütün ecdadın ve şehitlerin laneti üzerine olur.”

Lanetin ardından rahmet geldi. Erbakan, koalisyonun Terör Kanunu’yla 163. maddeyi hortlatmak istediğini belirtip bu maddeyi kaldırmış olan Turgut Özal’ı da rahmetle andı.

Seçim otobüsünün hemen önüne yerleştirilen kadın grubu içinden birkaç türbanlı genç kız “Tekbir istiyoruz Hocam, tekbir” yazdıkları kâğıdı ısrarla Erbakan’a doğru kaldırdı, ama Erbakan bu ısrarlı talebi yerine getirmedi. Dünya İslam Birliği Kurulu’nca Butros Gali’nin nasıl ayağını denk alacağını anlatmayı sürdürdü.

Ruşen ÇAKIR

19.Kas.1994 Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.