Kayıp Trilyon Davası

Erbakan ve arkadaşları hakkında açılan kayıp trilyon davası yıllar önce son bulacaktı ama parti içinden biri buna engel oldu. Paranın ödenmesine kim engel oldu? İşte cevabı

SP’de olanların içyüzü

SP’de, Prof. Numan Kurtulmuş’un Genel Başkan seçilmesinden düne kadar yaşanan süreçin perde arkasında neler yaşandı?

– Yargıdan, partiyi kongreye götürme yetkisi alan Mustafa Kamalak bir ay içinde Büyük Kongre’yi toplayacak. (Böyle bir durum siyasal hayatımızda ilk kez oluyor.)

Kurtulmuş, 11 Temmuz’daki kurultayda Erbakancıları tasfiye etmek isteyince,1250 delegeden ancak 310’unun oyuyla seçilebildi. Artık ‘çizik’ yemişti.

Erbakan yeniden kongre diye bastırdı. Genel Merkeze verilen 650 imzalı dilekçeyi dikkate almadı. Bunun üzerine Kurtulmuş, çeşitli tertiplerin içine düşürüldü; Erbakancılara karşı ‘taktik’ oluşturmakta yetersiz kaldı. Erbakancı ekipten Anayasacı Prof. Mustafa Kamalak, bir ay önce yargıya gitti. Bu arada referandumda Kurtulmuş ve ekibi, ‘evet’ oyu verdiler. Erbakancılar, “Erdoğan’ı yere göre sığdıramıyorlarsa, AKP’ye gitsinler. SP’yi karıştırmasınlar” diye tepki gösterdiler. Prof. Kurtulmuş üzerine gelen dalgayı farkemedi. Çünkü, iktidar yanlısı kalemler, Erbakan’a ağır eleştiriler yöneltirken, kendisini de yere göre sığdıramıyorlardı. Yandaş medya her gün iki kanala çıkartıyor, demeçler yayınlanıyordu. Erbakancılara göre, Gülen cemaati Numan Kurtulmuş’u stepne olarak tutmak istiyor ve şöyle deniliyor: “Tayyip’in başına bir şey gelirse sahneye Numan’ı süreriz.”
Kurtulmuş, Erbakan’ın çemberinden kurtulduğunda yanına bazı Gülencileri alabilecekti. Ancak artık bunların gerçekleşmesi zor sayılıyor.

– (…)

ERBAKAN’IN KISKACI

– Erbakan’ın ekibi üç gün önce, 600 delegeden 400’ünün imzasıyla İstanbul il kongresi yapılmasını istediler; aynı şekilde Bursa ve Kocaeli’nde de…

Amaç kongrelerde Büyük Kongre kararı aldırmaktı İstanbul’da bu hareketin başında; MNP’den beri Milli Görüş hareketinin içinde olan Selman Esmerer var. (Esmerer, RP il başkanıyken Tayyip Erdoğan’ın yardımcısıydı. RP’ye karşı açılan trilyonluk Hazine yardımı davasında mahkum olup 4 ay hapis yatan 61 partiliden biri. 1995’te Hazine’den alınan 784 milyar lira, 1997’de parti kapatılınca geri ödenmediği için faizleriyle birlikte bugün 14 milyon (trilyon) oldu.) Kongre talebini, SP İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan (Teşkilat Başkanı Av. Yakup Özbek’in görüşü ile) kabul etmedi, “Dilekçe verme vekaletiniz yok” dendi. (Ancak bu vekaletler alınarak dün İl’e sunuldu.)

– (…)
– Erbakan, zamanında “Hazine yardımınını geri ödeyelim” dedi.

Prof. Mustafa Kamalak bu görüşteydi. Ancak Av. Şeref Malkoç, “Böyle ceza olur mu?” diye karşı çıktı. Ancak, RP’liler mahkum oldu. Şeref Malkoç, Teoman Rıza Güneri ile TV5 yönetiminden uzaklaştırılınca Kurtulmuş’un yanına geçtiler.

Yeni Büyük Kongre’ye kadar Genel Başkanlığını sürdürecek olan Numan Kurtulmuş’un bugünkü açıklamasında ne söyleyeceği merakla bekleniyor.

YALÇIN BAYER

23.09.2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.