Başbakan Erdoğan’ın Tontin’i

Başbakan Erdoğan’ın Tontin’i

Tontin’ini sevdiğimin AKP’sinden Müslüman Türkiye’ye yepyeni bir kumar hediyesi geldi. Hem de öyle böyle değil. İnsan hayatının üzerine bir kumara imza attı Erdoğan Hükümeti.

AKPsever cemiyeti hemen ayaklanacak yine; “dindar bir nesil” yetiştirmek için yola çıktık nakaratları sallayacaklar belki de. Ama her zaman olduğu gibi yine sadece sözde kalacak bu çırpınışları. Çünkü hükümetlerinin eliyle yayınlanan resmi gazete bir kez daha yalanlarını yüzlerine vuruyor.

Evet, Tontin’den bahsedeceğim sizlere.

5 Ağustos günü 28375 sayılı tebliğ ile resmi gazetede yer alan Sigorta Branşlarına İlişkin 2007/1 numaralı tebliğde değişiklik yapılmasına dair 2012/1 sayılı tebliğden. Kısacası anlatmak istediğim “11/7/2007 tarihli ve 26579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sigorta Branşlarına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No:2007/1)’in Ek I’inde yer alan “Sigorta Branşları” Listesinin “II. HAYAT GRUBU” altında yer alan “A. Sigorta Branşları ve Bu Branşlar Altında Yapılabilecek Ödemeler” bölümüne aşağıdaki madde eklenmiştir.“8. Tontin” şeklinde hayatımıza katılan Tontin kumarı.

Çok mu sert geldi sözlerim. Hadi size AKP’nin sigorta branşlarına eklediği şu Tontin’den biraz bahsedeyim de Erdoğan’ın dindarlık anlayışını sizde bir değerlendirin.

“Tontin” ismi erken ölüm üzerine hazırlanmış bir kumar sistemine verilen bir ad. Napoli’li bir banker tarafından icat edilmiş. Lorenzo de Tonti isimli bu banker insan hayatını bir çeşit kumara alet ederek bunu 1653’de Fransa hükümetine önermiş.

Sistemin işleyişi ise kısaca şöyle: 10 kişilik bir sigorta sistemi kuruyorsun. Herkes havuza belli bir miktar para yatırıyor ve emekliliğe kadar bir ödeme yapıyor. Sigorta kurumu da bu paraları işleterek bir gelir havuzu oluşturuyor. Emeklilik zamanı geldiğinde ise insan hayatına oynanan kumar işlemeye başlıyor. Guruptan bir kişi ölünce onun alacağı para guruptaki diğer kişilere paylaştırılıyor. Yani ölen kişi tüm yatırdığı parayı ve alacaklarını yitiriyor. Önce ölen bu kumarda kaybeden taraf oluyor. Tabi her kumarda olduğu gibi bu sistemde de bir kazanan var. Daha çok yaşayarak gurubun geri kalanının ölümünden medet uman bu sistemin kazananı oluyor. Bir kişi daha mı öldü geri kalan sekiz kişi paylaşıyor kalan geliri. Ve bu böyle ilerledikçe sona kalan kişi hem tüm geliri alıyor, hem de tüm anaparayı kendi hesabına geçiriyor. Yani ölmeden guruptakilerin ölümünü gören bu kumar oyununun galibi oluyor.

TBMM’de oylanarak tasarı haline getirilen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu insan hayatıyla kumar oynayan sistem AKP’li Milletvekillerinin oylarıyla Yeni Ticaret Kanunu’muzun 1488. Maddesi kapsamında hayatımız girmiş oldu. Ve Erdoğan’ın Tontin’i apaçık insan hayatını ortaya atan bir kumar olarak kayıtlara geçti.

Guruptakiler ölsünler ki para sana kalsın. Nasıl bir sistem ama? Dindarlıktan dem vuran AKP’lilere ve AKP’ye oy verenlere bu rezalete ne diyeceklerini sormak gerek aslında. Ama alınacak cevap üç aşağı beş yukarı “ne yapalım Erdoğan’a oy vermesek kime oy vereceğiz” olacağından bu sorulara pek gerek yok aslında.

Gerçi tüm kanunlarını Avrupa’dan devşirmeye çalışan, İslam Medeniyeti yerine kendilerine Batı Medeniyetini rehber edinen AKP Hükümetinin Türkiye’de yerleşik olmayan yabancı uyruklu kişilere Türkiye’de şirket kurma ve yönetme izninin verildiği, yabancılara toprak satışının önünün açıldığı bu günlerde yabancıların sigorta hükümlerini Müslüman halka kabul ettirmesine şaşmamak gerekir.

Türkiye’de paranın rotasını belirleyen en önemli etkenlerden biri olan İMKB’de işlem gören hisselerin büyük çoğunluğunu ABD’li yatırımcılar ellerinde tutarken, İMKB’nin neredeyse tamamını yabancı ülkeler ellerinde bulundururken, yabancı pörtföyü 7 ayda dehşet büyürken AKP Hükümetinden milli politikalar beklemek zaten güzel bir hayalden öteye geçmeyecektir.

Türk halkı kredi belasına boğulmuş, batık kredi hacmi 20 milyar lirayı aşmışken “kimin derdine Tontin” de diyenler olabilir. Düşünsenize halk bankalara gitmiş kredi istemiş, parayı alıp bin bir umutla borcunu ödemek için yatırım yapmış, sonuçta ekonomik gelişmelerin yetersizliği nedeniyle bankalara olan borcunu ödeyemez hale gelmiş. 7 milyar 338.5 milyonu tüketici kredisi, 12 milyar 789 milyonu ise üretici sektörlerde kullanılan krediler olmak üzere 20 milyar 128 milyon lira para batık olarak ülke hanemize yazılmış. Şimdi bende kalkmış Tontin kumarı ile insanlar diğerlerinin ölümü üzerine kumara giriyor ve etik olmayan bir sigorta sistemi AKP eliyle Müslüman halka sunuluyor diye dert ediniyorum.

Elbette insan hayatının değersizleştirildiği ülkemizde insanların ölümü üzerine kazanç elde etmeye kenetlenmiş bir sistem ancak halkına koyun muamelesi yapan bir anlayışın ürünü olsa gerek. Ama yine de “Aman bize caniimmm” diyen AKP oy verenleri için Erdoğan’ın Tontini hayırlı olsun.

Hadi hayırlı Tontin’ler…

Tevfik YAZICILAR
09 Ağustos 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.