AKP ALTERNATİFİ YENİ SOL GELİYOR MU ?

AKP ALTERNATİFİ YENİ SOL GELİYOR MU ?

İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, genel başkanlık koltuğunu kaybettiği ÖDP’den, 27 parti meclisi (PM) üyesiyle birlikte istifa etti

Uras’ın ÖDP’den istifasıyla TBMM’de temsil edilen parti sayısı 6’ya düşerken, bağımsız milletvekili sayısı 10’a yükseldi.

“ÖDP’den; Özgürlükçü Solcularla birlikte istifa ediyoruz” sözleri ile yeni sol açılımını ortaya koyan URAS Türkiye solunun, yaşanan sorunları, demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet ve emekten yana bir seçenek oluşturarak aşma yönünde başarılı olamadığını, kendini yenilemekte tutucu ve isteksiz davrandığını savundu.

Samimi ve inandırıcı bir siyaset ve güçlü bir sol merkez, hayal değildir. Yaşadığımız dünya ve ülke şartlarını anlamış, sözünü, eylemini yenilemiş bir solun ortaya çıkışı, çorak bir toprağın suyla buluşması gibidir. Özgürlükçü solcular olarak, solda böyle bir değişimin yaşanmasını istiyoruz. Düzenin bütün baskı, ezilme ve sömürülme biçimlerinin mağduru olan toplumsal kesimler ve canı yanan bütün yurttaşlarla kucaklaşmayı hedefleyen bir tarihsel buluşmanın aciliyetine işaret ediyoruz. Tarihsel buluşma için şimdi harekete geçmenin önemli bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.” Sözleri ile istifasının temellerini anlatan Ufuk URAS “Özgürlükcü Sol” kavramıyla siyaset arenasında yerini aldı.

Ufuk URAS ‘ın istifa haberi ile hareketlenen siyaset sahnesinde bir diğer sol açılımı da Şişli Belediye Başkanı DSP’li Mustafa SARIGÜL’den geldi.

Şişli Belediye Başkanı DSP’li Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi’ni (TDH)partileştirmeye karar verdi. 2009 yılının Kasım ayında hem DSP’den hem de belediye başkanlığından istifa edeceği ve partileşme sürecini tamamlayacağı belirtilen SARIGÜL’ün ekibi şimdiden siyasi arenayı hızlandırdı.

Türkiye Değişim Hareketi Elazığ il temsilcisi Selahattin Öztürk “ Partimizin manifestosu belirlenmiş, tüzük ise insan haklarına siyasi parti yönetimlerine yakışır bir biçimde hazırlanmış ve ülkenin kalkınmasında gelişmesinde lokomotif olacak parti programımız çok hassas çalışmalardan sonra hazırlanmıştır.” Derken Türkiye Değişim Hareketi Beyoğlu İlçe Başkanı Ali FINDIK “Siyasi çalışmalarımızda Şişli modelimiz Türkiye hedefimiz olacaktır.” Diyerek yeni partinin siyasete getireceği açılımların ipuçlarını veriyor.

Bu noktada bir hatırlatma yapmak isterim. ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin mayıs ayında Siyasi parti tercihleri, Yeni oluşumların imaj ve performansının belirlenmesi ve sorunlara yönelik seçmenin düşüncelerini belirlemek amacıyla; 29 İl’de toplam 91 nokta’da gerçekleştirilen toplam 6.651 denek ile görüşülerek yapıltırdığı ankette “Türkiye’de en beğendiğiniz lider kimdir?” sorusuna verilen cevaplarda ilk sırayı herzamanki gibi Başbakan Tayyip ERDOĞAN alırken ikinci sırayı Şişli Belediye Başkanı DSP’li Mustafa Sarıgül aldı.

Türkiye solunun bu iki önemli partileşme sürecinin yollarının kesişip kesişmeyeceğini merak ediyorum. “ Özgürlükcü Sol” söylemi ile Milletvekili Ufuk URAS, “Yeni Sol” söylemi ile Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL. Bakalım solun yeni bu iki hareketi sol dikatsı Deniz BAYKAL’ı devirmeye yetecek mi ? Tahmin ettiğim solda birlik bu iki harekette gerçekleşecek mi ?

Bir diğer solda siyaset arenasına girmek için uğraşan isim ise Turkuaz Hareketinin lideri Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit GÜRTÜNA. 29 Mart seçimlerinde adı CHP ile anılan GÜRTUNA’da ABD destekli yeni sol anlayışı adına Türkiye Siyasetinde yeni bir sistematik oturtmaya çalışıyor. Sessiz çalışmalarına devam eden ve sol’a doğru kayan GÜRTÜNA nın da katılımıyla oluşacak bir üçlü koalisyon solu’nun AKP yi zorlamsı için gerekli ekip tamamlanmış olacaktır. Solculara hitap eden karizmatik ve hedefi olan bir lider URAS, hem sol hem sağ diyen medyatik bir lider SARIGÜL, ABD ve para bağlantısını sağlayan solu sağı olmayan bir lider GÜRTUNA biraraya gelip bir AKP alternatifi “Sol Parti” oluşturabilecek mi acaba ?

Türkiye solunu sıcak günler bekliyor.

Tevfik YAZICILAR

18/ Haziran /2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.