Köpeğin Pençesi

Köpeğin Pençesi

Amerikan edebiyatının en güçlü ve özgün kalemlerinden Thomas Savage’ın, az bilinen ancak modern klasiğin önemli örneklerinden biri olan romanı Köpeğin Pençesi, Düşbaz Kitaplar logosuyla edebiyatseverlerle buluşuyor. 1920’lerin Montana’sından sürükleyici bir aile dramını, iki erkek kardeşin hikâyesi üzerinden anlatan Köpeğin Pençesi, incelikli psikolojik betimlemeleri ve çözümlemeleriyle öne çıkıyor. Savage, güçlü hikâye anlatıcılığıyla okurlara sürprizli ve tatmin edici bir okuma deneyimi sunuyor.  

Ayrıntı Yayınları’nın edebiyatta yeni yollar keşfetme heyecanı ve arzusuyla yola çıkan markası Düşbaz Kitaplar’ın okurlarla buluşturduğu Thomas Savage imzalı Köpeğin Pençesi, güç teması etrafında şekillenen aile içi zorbalığa, acımasız maskulenliğe, ırkların üstünlüğüne, baskın olanın hegemonyasına, makineleşme ile doğanın mücadelesine karşı çarpıcı bir meydan okuma…

1920’lerin Montana’sında geçen bu sürükleyici aile dramı, vadideki en büyük çiftliğin sahibi iki erkek kardeşin hikâyesini anlatıyor. Çiftliğe gelmeleriyle birlikte –zaten olmayan– huzuru bozan bir kadın ve bir delikanlının, bir anne ve oğlunun sarsıcı hikâyesi… Köpeğin Pençesi, Thomas Savage’ın ilk kelimesinden son kelimesine kadar okuru esir alan sesi, karakterlerin tutkusu ve zalimliğiyle sarmalanıyor.

Köpeğin Pençesi, aynı zamanda Jane Campion’a 78. Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren “The Power of the Dog” filmine de ilham verdi. Romanla aynı adı taşıyan ve Netflix’ten izlenebilen filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst gibi isimler yer alıyor.

THOMAS SAVAGE HAKKINDA

25 Nisan 1915 tarihinde Utah, Salt Lake City’de koyun çiftçiliği yapan büyük bir ailede dünyaya gelmiştir. Henüz iki yaşındayken annesiyle babası boşanmış, annesinin yeniden evlenmesinin ardından, annesiyle birlikte Montana’ya taşınmıştır. Montana Üniversitesi’nde eğitim görmüş, birkaç yıl da rençberlik yapmıştır. At terbiyeciliği üzerine yazdığı makalesi, 1937 yılında Coronet dergisinde yayımlanmasından sonra Savage, İngilizce okumak için Maine’de bulunan Colby College’a kaydolmuştur. Kaynak ustası, sigortacı ve su tesisatçısı olarak çalışan Savage, aynı zamanda Brandeis ve Vassar Üniversitelerinde İngilizce eğitimi vermiştir. İlk romanı Pass 1944 yılında yayımlanmış, onu takiben aralarında Köpeğin Pençesi (The Power of the Dog) de olmak üzere on iki roman yazmıştır. 1980 yılın­da Guggenheim Fellowship ödülüne değer görülen Thomas Savage, 25 Temmuz 2013 tarihinde, seksen sekiz yaşında vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.