Düşünmeye Dair Bir Kullanıcı Kılavuzu

Düşünmeye Dair Bir Kullanıcı Kılavuzu

Son zamanların moda tabiriyle her birimiz artık yankı odalarında yaşıyoruz. Yalnızca kendimizinkiyle aynı ya da benzer sesleri duyuyor, bizden olmayanları görmemeyi seçiyoruz. Karşıt görüştekilerden nefret etme noktasına gelen siyasi kutuplaşmalar, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen linçler ve dahası… Peki, sizce de bunlar demokrasi için bir tehdit oluşturmuyor mu? Böyle yaşamak zorunda mıyız? Başka bir yolu yok mu?

Yanıtı Sokratik Yöntem kitabında!

“21. yüzyılın bu nefret ortamında antik Atina’dan duyulan bir ses bize bir alternatif sunuyor; gerçek ve biraz da tevazu… Herkes bu olağanüstü kitabın peşine düşmeli.” – Wall Street Journal

Eğer bu zamanları atlatmak ve demokrasiyi korumak istiyorsak her birimiz açık fikir, sıkı sorgulama ve dürüst tartışma prensiplerine kucak açarak Sokratik söylem oluşturmayı öğrenmeliyiz.

“Sokratik yöntem bir düşünce tarzıdır. Zekâya açılan bir yol, aptallığın panzehridir.”

Bu kitap Sokratik yöntemi doğru kullanmak için bir kılavuz ve burada öğreneceğimiz ilk ders ise şu: “Herkes bu yöntemin bir kullanıcısıdır ya da günün birinde olacaktır.”

Sokratik Yöntem, söz konusu yöntemi ve onun nasıl kullanıldığını anlatmasının yanı sıra Sokrates’in felsefesine genel ve pratik bir giriş olma özelliği de taşıyor. Yaşamın içinde küçüklü büyüklü her tür sorunu düşünmeye teşvik eden bir yaklaşım olan Sokratik Yöntem aynı zamanda Stoacılığın ortaya çıkış hikâyesini de anlatıyor.

Hukuk Profesörü Ward Farnsworth’un yazdığı, Müge Özçelik’in dilimize çevirdiği Sokratik Yöntem Beyaz Baykuş Yayınları’ndan çıktı.

Arka Kapak Yazısı:

Sokratik yöntem dürüstlüğün ve ahlakın kalbinde yer alır.

Bundan 2500 yıl kadar önce Platon, Sokrates’i başkalarıyla sohbet ederken betimleyen bir dizi diyalog kaleme aldı ve bu diyaloglarla Sokrates’in geometri bilmeyen birine nasıl problem çözdürdüğünü anlattı. Sokrates, insanları nasıl sorgulayacağımızı göstermek için sorgulamadı, bunu bize nasıl düşünmemiz gerektiğini öğretmek için yaptı.

Sokratik yöntem, korkusuzca soru sormak ve soruları yanıtlamak, kendi düşüncelerimizi dile getirmek ve başkalarının düşüncelerini duyduğumuzda öfkeye kapılmamak, gerçeği sevmek ve onu bilip bilmediğimiz konusunda alçakgönüllü davranmak demektir. Sokratik yöntem, bir teknikten daha fazlası, bir sabır, sorgulama, tevazu ve şüphe ahlakıdır. Özellikle günümüzde daha iyi düşünmek için bir araç olan bu yöntem, ister hukukta, politikada, eğitimde, ister mutfak masasında tartışılan önemli konularda olsun zihnin kötü alışkanlıklarının ilacıdır.

Hukuk Profesörü Ward Farnsworth, bu kitapla yüzlerce alıntıdan faydalanarak Sokratik yöntemin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlatıyor. Bu kitap, felsefeye Sokrates gibi yaklaşanlar, hayattan ve onun nasıl yaşanması gerektiğinden anlam çıkarmayı günlük bir aktivite haline getirenler ve Sokrates’in nasıl daha iyi felsefe yapabileceğimize dair söylediklerini bilmek isteyenler için eşsiz bir kaynak.

Yazar Hakkında:

Ward Farnsworth, Teksas Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve John Jeffers Araştırma Bölüm Başkanı’dır. Geçmişte Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk Profesörü’ydü ve Akademik İlişkiler Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü. ABD Yüksek Mahkemesi üyesi Anthony M. Kennedy’ye ve ABD Yedinci Yargı Bölgesi Temyiz Mahkemesi üyesi Richard A. Posner’a hukuk danışmanı olarak hizmet verdi ve Lahey’de İran-ABD Hukuk Kürsüsü’nde Hukuk Müşavirliği yaptı. Hukuk doktorasını yüksek onur derecesiyle Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve hukuk lisansını Wesleyan Üniversitesi’nde tamamladı.
Farnsworth hukuk, felsefe, güzel söz söyleme sanatı ve satranç alanında kitaplar yazdı. Aynı zamanda hukuk ekonomi analizi, hukuki yorum, hukuk felsefesi ve bilişsel psikoloji alanlarında akademik makaleler yayımladı. Amerika Hukuk Enstitüsü Üçüncü Düzenleme, Haksız Fiil: Ekonomik Zarara İlişkin Yükümlülükler adına Raportör olarak çalışmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.