Sağlık Sorunlarımız İnternete Emanet

Sağlık Sorunlarımız İnternete Emanet

İnternet çılgınlığı sağlığımızı da etkiliyor. Hastaneye danışmak yerine internetten hastalık teşhislerimizi koyar hale geldik. Öyle ki hastaye gidip test yaptırsak bile test sonuçlarını bile doktora göstermeden önce internette arattırıp kendi kendimize teşhis koyar olduk.

Ajans Press, internette en çok aratılan hastalıkları ve medya yansımalarını inceledi ve sonuç olarak geçtiğimiz yıl internetten en çok aratılan hastalıkların başında ben ve cilt lekeleri geldiğini açıkladı.

 

Cilt hastalıklarının birinci sırada yer aldığı araştırmada, alerji ise en çok aranan ikinci hastalık oldu. Üçüncü sırada yer alan hastalık ise hemoroid olarak belirlendi.

Şeker hastalığı ise bu listenin ilk 3’üne giremezken, kendine ilk 10 içinde yer edindi. Bunun nedeni, Türkiye’de çok fazla görülen bir hastalık olması ve insanların bilgiye dışarıdan kolay ulaşabiliyor olması olarak belirlendi.

En çok aranan hastalıklara karşın kanser araması ilk 30 içinde bile yer almadı. Çok ciddi bir rahatsızlık olmasından dolayı kimse bilgi alma aşamasında kendine kanser teşhisi koyamadığı gibi, doktor onayı alıp gerekli bilgiyi ondan edindiği ortaya çıktı.

İnternetten en çok aramayı kadınlar yaparken, kadınların internette sağlık sorunlarını arama oranının erkeklere göre yüzde 59,5 daha fazla olduğu tespit edildi

Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre ise yazılı basında sağlık başlığıyla ilgili 600 binin üzerinden haber çıkışı tespit edildi.

Hastanelerin acil servislerinde yaşanan yoğunluk, bazı ilaçların tedariki ve ilaçlara yapılan zammın yanı sıra, devlet hastanelerindeki randevu sorunu, sağlık haberleri altında en çok dikkat çeken başlıklar oldu.

Kısacası her iki kişiden birinin kendini internet kullanıcısı olarak tanımladığı Türkiye’de, sağlık araştırması yaparken ilk başvurulan kaynağın internet olduğu anlaşıldı.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.