Önyargılarınız Fotoğrafı Etkiler mi?

Önyargılarınız Fotoğrafı Etkiler mi?

Ne dersiniz fotoğraf çekerken elinizdeki kamera mı önemlidir yoksa kamerayı tutan sizin bakış açınız mı ? Belki de önyargılarınızdır sizi deklanşöre basmadan önce yönlendiren. İşte bu konuda fotoğraf ekipmanları üreticisi Canon, portre fotoğrafçılığı üzerinden önyargılarımızla ilgili bir deney yaptı.

Deneyde bir aktör, altı farklı fotoğrafçıya, altı farklı kişi olarak tanıtıldı ve onun portre fotoğrafını çekmeleri istendi.

Önyargıyla şekillenen fotoğrafların altısı da birbirinden oldukça farklıydı.

Aktör, fotoğrafçılara medyum, hayat kurtaran bir kimse, eski mahkûm, balıkçı ve alkolik olarak tanıtıldı. Farklı kimliklerle tanıtılan bu kişi aslında Michael isminde bir aktördü.

Michael, fotoğrafçıların kendinden istediği kompozisyona göre poz verdi. Yani fotoğrafçılar Michael’in kim olduğunu düşünüyorsa önyargıları ile o kişi olarak fotoğraflamak için deklanşöre bastı. Sonunda çekilen fotoğraflar yan yana asıldı ve onu kaydeden fotoğrafçılara gösterildi.

Şirket bu deneyle merceğin ardındaki yaratıcı güce vurgu yaptığını ve önyargıların bizi nasıl şekillendirdiğini göstermek istediğini açıkladı. Canon deneyin sonucunu şu şekilde özetledi: “Fotoğraf, kameranın önündeki özneden çok kameranın ardındaki özne tarafından şekilleniyor.”

İşte o pozlar:

Medyum olduğunu düşünen fotoğrafçı bu pozu çekmiş.

 

Eski mahkum olduğunu düşünen ise bunu.

 

Hayat kurtaran kişi dendiğinde ortaya bu fotoğraf çıkmış

 

Balıkçı olduğunu düşünen fotoğrafcı ise bu pozu çekmiş

 

Alkolik dendiğinde ise ortaya bu fotoğraf çıkmış.

 

Ne dersiniz önyargılarınız fotoğrafı şekillendirir mi ?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.