Kurtalan’daki Gençleri Yalnız Bırakmayın.

Kurtalan’daki Gençleri Yalnız Bırakmayın.

Dün Kudüs ve Mescid-i Aksadaki son gelişmeler üzerine Genç Aktivistler olarak vereceğimiz bir konferans için Siirt’in Kurtalan ilçesine gittim. Gerçi Siirt’in ilçesi diyence Kurtalanlılar kızacaklar galiba. Kurtalan’da kısa bir süre kalmama rağmen Siirt bürokrasisine Kurtalan’a hiçbir yatırım gelmesine izin vermedikleri için ne kadar çok kızgın olduklarını anladım.

Kurtalan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İrfan Bayrak ile tanışmış olmaktan dolayı memnun oldum. İnanmış bir insanın bir nesli nasıl değiştirebileceğini, konferans esnasında gözleri pırıldayan öğrencilerin harıl harıl not almalarında gördüm. İrfan beyin çocukluk arkadaşı da olan Kurtalan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Polat’ın gençler için verdiği çabalara şahit oldum. Ama yapılacak daha çok hizmet var.

Gençleri görmeliydiniz. İlk kıblemiz, ikinci mescid, üçüncü harem Mescid-i Aksa hakkında söylenen her sözü özümseyerek dinleyen gençleri gerçekten görmeliydiniz. Kudüs’ü kurtaracak, Özgür bir Mescid-i Aksa’yı bizlere nasip edecek olan bu gençler işte.

Kurtalan’da bir Kültür Merkezi olmadığını duyunca üzüldüm gerçekten. Koca ilçede bir sinema, tiyatro veya gençlerin sanatla iç içe olabilecekleri şiir okuyup edebiyat söyleşileri yapabilecekleri bir kültür merkezleri bile yokmuş. Şimdi terör örgütlerinin neden buraları mesken edindiklerini daha iyi anlayabiliyorum. Sanatı senin götüremediğin yerlere terör daha hızlı gidebiliyor. Düşünsenize Kız İmamhatip Lisesinin konferans salonu bile olmadığından 240 öğrenci şehrin başka bir bölgesindeki Anadolu İmamhatip lLsesine taşındı konferans dinleyebilmek için.

Kurtalan Kaymakamı Musa Üçgül’ü ziyaretimiz sonrası dışarı çıktığımızda gencecik kaymakam sokağa çıkacak diye emniyet güçlerinin aldığı tertibatı görünce terörün nasıl bir bela olduğunu tam anlamıyla idrak ettim. Şunu net söyleyebilirim ki gitmediğiniz gidemediğiniz yer sizin değildir.

Umarım söyleyecek sözü olan, paylaşacak fikri olan insanlar buraları ihmal etmez ve her şeyi göze alıp koşa koşa buralara gelirler. Eli kalem tutan, imanı ve inancı olan insanlar noolur buraları boş bırakmayın.

Tevfik YAZICILAR
12 Nisan 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.