İsrail ile dost bağımsız bir Kürdistan devleti

“İran’ı, Türkiye’den ayıran, İsrail ile dost bağımsız bir Kürdistan devleti”

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked, “İran’ı, Türkiye’den ayıran, İsrail ile dost bağımsız bir Kürdistan devleti”nin kurulmasını istedi. İsrail Savunma Bakanı Moshe Bugi Yaalon’nun ise, “Şayet seçmek zorunda kalıyorsak ‘İran mı IŞİD mi’ diye IŞİD’i tercih ederim düşman olarak.” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

“KÜRT HALKI, İSRAİL HALKI İÇİN ORTAKTIR”

Kürtler için “eski, demokratik ve barış seven, hiçbir zaman bir ülkeye saldırmayan bir halk” nitelemesini yapan Ayelet Shaked, Tel Aviv’de düzenlenen yıllık INSS konferansta yaptığı konuşmada “İran’ı Türkiye’den ayıran, İsrail’e dost olacak bir Kürt devletinin kurulması açık çağrıda bulunmalıyız” şeklinde konuştu.

İsrail Adalet Bakanı, The Times of Israel’in aktardığı konuşmasında bölgedeki cihatçı grupların yükselişini bertaraf etmede İsrail ve Kürtlerin ortak çıkarlarının bulunduğunu söylediği konuşması sırasında “Kürt halkı, İsrail halkı için ortaktır” sözlerini de kullandı.

Kürtlerle ekonomik işbirliğinin resmi bağlarda öne planda olması gerektiğini de vurgulayan Shaked, “Onlara yardım etme zamanı” sözlerini kullandı.

Times of Israel bu konudaki haberinde İsrail Başbakan Binyamin Netanhayu’nun 2014 yılında yaptığı bir konuşmada bağımsız bir Kürt devletine destek ifade ettiğini anımsattı.

“IŞİD’İ TERCİH EDERİM DÜŞMAN OLARAK”

İsrail Savunma Bakanı Moshe Bugi Yaalon, “Şayet seçmek zorunda kalıyorsak ‘İran mı IŞİD mi’ diye IŞİD’i tercih ederim düşman olarak.” dedi.  “İran’ın kendini ekonomik olarak güçlü hissettiğinde istediği zaman nükleer enerjiden nükleer silaha sıçrayabileceğini ve o zaman da kimsenin yapabilecek bir yaptırımı söz konusu olmayacak” şeklinde konuşarak İran’ın askeri açıdan güçlenebileceğini anlatan İsrail Savunma Bakanı, “Yani düşman diye İran mı IŞİD mi diye sorsalar IŞİD’i tercih ederim.” İfadelerini kullandı.

 Savunma Bakanı’nın açıklaması şöyle:

“Şu anda her kim isterse elindeki silahı ve imkanları İran’a satabilir durumdadır. Biz ne yapabiliriz, göreceğiz. Yanı başımızda Suriye ve Rusya ile Amerika İran’ı sorunu çözmekte ortak görebiliyorlarken, İran’ın 5 kıtada terör alt yapısı olduğunu kimse görmek veya hatırlatmak bile istemiyor. Suriye’deki IŞİD ise İran’ın bu tehlikesinden daha azdır. Yani düşman diye İran mı IŞİD mi diye sorsalar IŞİD’i tercih ederim.”

 

20.01.2016 Odatv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.