İşgalci İsrail 2019’da Filistinlilere ait 521 evi yıktı

İşgalci İsrail 2019’da Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait 521 evi yıktı

İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem’in yayımladığı rapora göre, 2019’da Batı Şeria’da Filistinlilere ait 256, Kudüs’te de 265 ev İşgalci İsrail güçlerince yıkıldı.

Kudüs’te ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılan evlerin sayısına inşa halindeki 96 binanın da dahil olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca İşgalci İsrail’in, imar izninde çıkardığı zorluklar nedeniyle Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin evlerini ruhsatsız olarak inşa etmeye ittiğine işaret edilerek, “İsrail’in Filistinlilere yönelik bu uygulaması, Kudüs’te Yahudilerin çoğunlukta olduğu demografik bir yapıyı dayatma yöntemlerindendir. İsrail, bu şekilde yaşam haklarını daraltarak Filistinlileri bölgeden göçe zorluyor ve sanki bunu kendi iradeleriyle yapıyorlarmış izlenimi veriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Filistin toprakları üzerindeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini günden güne genişleten İşgalci İsrail, 2018’de de işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinlilere ait 538 ev ve yapıyı “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkmıştı.

İsrail’in Kudüs’teki yıkımları

İşgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden İşgalci İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İşgalci İsrail’e bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler, bunun “İsrail’in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının bir parçası” olduğunu belirtiyor.

İşgalci İsrail belediyesi çoğu zaman yıkım masraflarını evi yıkılan kişilerden tahsil ediyor.

Filistinli kaynaklar 1967’den bu yana Kudüs’te Filistinlilere ait 5 binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığını kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.