Herşey Bir Düş-tü

Serzenişler II

İhanet yağmurunda
Islandık birer birer
Simdi yorgun düşlerimiz
Yalnızız yalnız

Aynalarda unuttuk
Geçmişsin izlerini
Kırık dökük her anında
Kalmışız yalnız

Böyle mi olmalıydı
Bembeyaz türkülerle
Bağlandığımız bu hayat
Böyle mi yalnız

Söz – Müzik : Nurettin Rençber

Islandım.

Unutuldum.

Yalnızım.

İhanet yağmurları başladığında vişne rengi çadırın altında ıslanmadık bir tek kelime kalmamıştı. Düşlerini çadırın tavanındaki küçük delikten sızan bir tutan güneşe asan çingene, üstü başı yağan ihanetin kirini yüklenmişken usulca terketti seyyahın hikayelerini. Kara adımlarıyla ayrı kaldığı karanlığına koşturan çingenenin, uyandırdığı baykuşun çığlığı, yalan hayalleri, çatırdıyan kalelerinden süzülen ışıltıyı kapladığında vakit artık çok geç olmuştu. Mutluluk heybesini kuşanan seyyahın çıktığı yolda söylencelerinin en alımlı hikayesiydi artık çingene. Baykuşun gözlerinin gördüğü vakitlerde gözyaşlarını saklayan, ihanetin tutsağıydı artık o.

Unutulan aynaların sildiği geçmişin izlerinde hayallerine ip atlamayı ögreten bir garip adamın hikayesi dolaşır olmuştu bu diyarda seyyahın geçtiği yollarda. Kırık dökük anların kaçak vagonlarında göz yumulan, biletsiz yolcuların ardına bakmadan çıktıkları yolculuklarda eğlencelere katılan, vişne rengi çadırın yalnız kalmışlarının bu hikayesi uzayan geceleri süslemekteydi artık. Kara bir günün seherinde ölümle yüzleşene kadar, çingenenin sevdiğinin ölümünü düşünmesi, ölüm anından daha çok acı veriyordu hala yıkılmamak için direnen yüreğine. Üzerine küçüğün avuçlarından dökülen ayrılık yorganını örten çingene, küçüğün yalanlarını bastıran yağmur yerine karanlık dünyasına ihaneti doldurduğundan beri terketti vişne rengi çadırın dinleyicileri bu hikayeyi.

Söyle ey seyyah, böyle nefretini kucaklayarak hikayelerinin acımasız keskinliğinde parçalanan aynanın sırrı dökülürken gecenin karanlığında vişne rengi çadırdan sızan yıldızları hiç mi görmedi nan-kör dilin. Kırpılıp düşerken kan gölünün orta yerine yalansız cümlelerim hiç mi dile gelmez oldu düşlerinin sahte kahramanları. Ey yalanlarına bürünmüş seyyah ; Sen ıssız yollarında yürümeye devam et daha fazla hikayelerinde eğlenme bu garip çingeneyle.

Nasıl olsa her şey bir düş-tü. Uyandı garip çingene..

Tevfik YAZICILAR

Yıl ikibinbilmemkaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.