“Havâdis” projesi kitaplaştırıldı

“Havâdis” projesi kitaplaştırıldı

I. Dünya Savaşı’nın 1917-1918 yıllarında Osmanlı basınından seçkiler yapılarak hazırlanan “Havâdis Yüz Yıl Önce 1917-1918” adlı kitap, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür AŞ tarafından yayınlandı.

Tarihimizin ve İstanbul’un 100 yıl önceki gündemini öne çıkararak hem farkındalık oluşturmak hem de tarihî şuuru diri tutmak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü’nün “Havâdis” adlı sergi projesi kapsamında hazırlanan kitap, Kültür AŞ tarafından yayımlandı.

“Havadis” sergisinin bu yılki teması I. Dünya Savaşı

2012 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proje, bu yılki temasını I. Dünya Savaşı’nın üzerine kurmuş ve “Havâdis Yüz Yıl Önce 1917-1918” başlığını almıştı. Sergi kapsamında hazırlanan ve Kültür AŞ tarafından yayınlanan kitapta, 1917 ve 1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nin belli başlı gazete ve dergilerinin gündeme taşındığı haberleri ve ilgi çekici olayları o döneme ait görsellerle birlikte sunuyor.

Kitapta dönemin basın kuruluşlarından İkdam, Sabah, Tanin, Tesvîr-i Efkâr, Donanma Mecmuası, Vakit, Yenigün ve Servet-i Fünûn’daki haberlerin orijinal görüntülerinin yanı sıra Türkçe ve İngilizce çevirileri yer alıyor. Çeşitli arşivlerden alınan görseller, dönemin tarihî ve kültürel havasını yansıtıyor. Eserde ayrıca 1917 ve 1918 yıllarına ait ayrıntılı bir kronoloji bulunmakta.

“Havâdis Yüz Yıl Önce 1917-1918” adlı kitap, İBB Kültür AŞ İstanbul Kitapçısı mağazalarından ve www.istanbulkitapcisi.com adresinden temin edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.