Günlük – 23 Ocak 2021

Günlük – 23 Ocak 2021

Gözüme çarpan ekonomi haberlerinden kısa kısa…

 

Netflix, 2020 son çeyrek raporunda toplam 203,7 milyon aboneye ulaştığını açıklamış. Platformun Türkiye’de de 3 milyonu aşkın abonesi bulunuyormuş.

Hazırladıkları gayri ahlaki filmlerle, dizilerin içine yerleştirdikleri küçücük ahlaksızlıklarla koca bir toplumun algısını nasıl bozabileceklerini şimdi bir düşünün bakalım.

*******

Merkezî Kayıt Kuruluşu verilerine göre Türkiye’de hisse senedi yatırımcılarının sayısı, 2 milyonu aşmış. Geçtiğimiz yılın başından bu yana hisse senedi piyasasında işlem yapan yatırımcı sayısı da  %65 artmış

Bende bu milletin paraları nerede diyordum. Meğerse üç kağıt ekonomisine yatırmış millet parayı. Ver parayı al kağıdı hesabı….

*******

Hazine ve Maliye Bakanlığı Aralık’ta 46,7 milyar lira, 2020’nin tamamında ise 181,8 milyar lira açık vermiş. Böylece Hazine’nin yıllık nakit açığı, 2020’de bir önceki yıla göre %40 artmış.

Şimdi kalkıp bana hükümetin ekonomik programının başarısından söz edenlere ne desem bilemedim ki?

*******

İstanbul İstatistik Ofisi “İstanbul Barometresi Aralık Raporu” hazırlamış. Rapora göre İstanbul sakinlerininin evde en çok konuştuğu konu %37,4 ile ekonomik sorunlar olmuş. Ardından %35,9 ile pandemi ve %6,7 ile İstanbul’daki muhtemel su ve kuraklık sorunu olmuş.

Hadi şimdi gel de ekonomik refahtan bahset. başarılardan bahset. Savunmamızdaki gelişmelerden bahset. Evlerdeki konu başkaaaa….

*******

İstanbul İstatistik Ofisi’nin araştırmasında, İstanbul’un en önemli üç sorunu ise sırasıyla deprem, ekonomik sorunlar ve ulaşım olarak sıralanmış. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden en büyük üç beklentinin de sırasıyla sosyal yardımlar, ulaşım hizmetleri ve deprem hazırlığı olduğu ortaya çıkmış.

Düşünsenize halkın belediyeden ilk beklentisi sosyal yardım yapması. Halbuki biz bu hükümetle çok gelişmiştik değil mi?

*******

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 İşgücü İstatistikleri’ne göre de Türkiye’de işsiz sayısı 2020 yılı ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 391 bin kişi azalmış. İşsizlik oranı 0,7 puanlık azalışla %12,7 seviyesinde gerçekleşmiş.

Bir de işsizim diye ortada gezersiniz. Bak TUİk işsizlik azaldı diyor. hemde bu pandemiye rağmen. Gel de devletin verilerine güven şimdi.

*******

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi durum mu? DİSK-AR tarafından açıklanan verilerde ise geniş tanımlı işsiz sayısının 9,7 milyona yükseldiği, geniş tanımlı işsizlik oranının ise %27 olduğu belirtilmiş.

Sizce hangisi daha gerçekçi ? Devletin işsizlik azaldı demeçleri mi yoksa devrimcilerin işsizlik yükseldi açıklamaları mı? Kesin olan şu ki ortalık işsiz kaynıyor.

*******

Tevfik YAZICILAR

23 Ocak 2021

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.