“Çiftdüşün: Çiftgörü” Sergisi Kapsamında Etkinlik ve Söyleşi

“Çiftdüşün: Çiftgörü” Sergisi Kapsamında Etkinlik ve Söyleşi

Pera Müzesi’nin Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi kapsamında sanatçı Marko Mäetamm “Nasıl Sanatçı Oldum” isimli çalışmasını müzenin asansör ve tuvalet duvarlarında halka açık olarak yeniden üretiyor. Hemen ardından sanatçı Mäetamm, küratör Alistair Hicks ile bir söyleşi için bir araya geliyor.

Pera Müzesi duvarlarını sanatçı Marko Mäetamm’ın “Nasıl Sanatçı Oldum” isimli eserinin yeniden üretimine açıyor. Müzenin asansör ve tuvalet duvarlarında, Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi kapsamında gerçekleşen bu çizim etkinliği, 7 Haziran Çarşamba günü 16:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz düzenleniyor.

Mäetamm bu etkinlikten hemen sonra, küratör Alistair Hicks ile bu çalışmasına ve sergide yer alan “Yalanlar Alfabesi” üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor. Söyleşi Pera Müzesi Oditoryumu’nda saat: 18:30’da başlıyor ve ücretsiz gerçekleşiyor.

Marko Mäetamm (d. 1965, Tallinn)
Ressam, video ve yerleştirme sanatçısıdır. Estonya Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra uluslararası sergilerde yer almıştır, 50. Venedik Bienali (2003) ve 52. Venedik Bienali’nde (2007) Estonya’yı sanatçı ikilisi John Smith (Kaido Ole ile) temsil etmiştir. Sanat pratiği aile yaşamı üzerine odaklanır. Sanatçı aileyi sosyo-politik ve ekonomik modellerin mikro bir yansıması olarak görür ve günlük ufak tefek olayları toplayarak bunları şaşmaz kara mizahıyla filtreler.

Sanatçı Müzede! / Marko Mäetamm, 16:00 – 18:00
Sanatçı ve Küratör Söyleşisi / Marko Mäetamm & Alistair Hicks, 18:30

“Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi ulusal ve uluslararası özel koleksiyonlardan seçilen yapıtlar üzerinden metin ve imge arasındaki çok yönlü ilişkiyi sorguluyor. Sergi, 06 Ağustos 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlikler ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizce’dir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.