Bu Hafta Google’da Neleri Aradık

Bu Hafta Google’da Neleri Aradık.

Google’de en çok arananları görünce sanal dünyadan ne kadar uzak olduğumu anlıyorum. Hadi siz de kendinizi bir test edin bakalım.

Bu hafta en çok aranan isimler şöyle; Hilal Altınbilek, Kubilay Aka, Miray Daner, Cengiz Sezici, Cüneyt Cebenoyan, Ebru Polat, Hadise, Reynmen dans, Mustafa İslamoğlu, Engin Nurşani, Tuvana Türkay, Cesur Turgay, Hazal Kaya, Ali Atay ve Enver Paşa. Şu on beş isimden tanıdık gelen sadece birkaçı oldu bana. Enver paşa ve Mustafa İslamoğlu’nun yanına Hadise ve Ebru Polat’ı koyarım anca.  Geri kalanların ne olduğunu ya da kim olduğunu ancak yeni nesil gençler bilir sanırım.

Asıl aranan cümleler ise “Konut kredisi hesaplama” ve “Sigara fiyatları” olmuş. Her iki de insanı süründüren nesneler olarak ilk arananlardan olması günümüz sapık dünyasında gayet normal doğrusu. Bir diğer arama kelimesi ise “Burçların Yeni Tarihleri” olmuş. Nasa çıkmış artık burçların tarihleri değişti, herkesin burcu farklılaşmış olabilir hadi alın size yeni burçlarınız demiş bilgisayar başında insanlarda başlamış yeni burcunu araştırmaya. Değiştire değiştire bişey bırakmayacak bunlar da.

Bunların yanı sıra çılgın fiyatları ile sosyal medyada esprilerin odağı olan İstanbul-İzmir Otoyolu ve bir doğa katliama hazırlanılan Salda Gölü’de google aramalarında ilk sıralarda yer almış.

Bayram tatili 9 gün olacak mı? Bayram ikramiyesi ne zaman yatıyor? Okullar ne zaman açılacak? ÖSYM YKS tercih sonuçları, LGS nakil sonuçları gibi soru cümleleri de ilgililerinin ilk sıralarını kaplarken; Pangolin pulu, Doğalgaz zam,MTV,YAŞ kararları 2019,Otobüs yangını, RTÜK, FED faiz kararı, Erzurum deprem, Osaka gibi arama cümleleri de geçen haftaya damga vurmuş.

Nasıl bir sanal dünyada yaşıyoruz görüyor musunuz?

Tevfik YAZICILAR

05 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.