Big Data Nedir?

‘Big Data’ yani ‘Büyük Bilgi’. Bilgilerin bir araya gelmesinden oluşmuş en büyük bilgi.

Parça parça anlamsız görülen legoların bir araya getirilip anlam ifade eden oyuncakların oluşturulması gibi. Milyarlarca anlamsız ve gereksiz görülen bilginin bir araya getirilerek anlamlı bir ‘Son Bilgi’nin bulunması durumu.

Sabah gözlerinizi açtığınız andan itibaren hakkınızda bu bilgileri paylaşmaya başlarsınız.
Saatini kurduğunuz akıllı telefon günlük kalkış saatlerinizi bir yerlerde saklamıştır, hangi sıklıkla kalkmayı erteleyip saati ileri ayarladığınız kayıtlıdır.

Cebinize koyup dışarı çıktığınız akıllı telefonunuz adım hızınızı sayar, kalorilerinizi ve kalp ritminizi ölçer, sağlık durumunuz gerçek zamanlı takiptedir. Gen haritanız muhakkak bir yerlerde kayıt altına alınmıştır, henüz yakalanmadığınız bazı hastalıkların ne zaman ortaya çıkacağı bilinir.

Arabanıza veya toplu taşıma aracına giderken izlediğiniz yol bellidir, işe gitmek için izlediğiniz yol bellidir. İş yolu üzerinde hangi kırmızı ışıklara yakalanacağınız bellidir.
Yazarken yapmış olduğunuz gramer hataları veya kullandığınız kelime sayısı ‘Big Data’da toplanan bilgilerdendir.

Okuduğunuz kitap bilinir. Kitabın okunması sonucunda kullandığınız yeni kelimelerin analizi yapılır. Bu kitabın beyninizin hangi sinapsislerini birbirine bağladığı tespit edilir.
İzlediğiniz film, dizi, belgesel, komedi programı, futbol maçı… bilinir. Bu izlemeler öncesi ve sonrası belleğinizin karşılaştırmaları yapılır.

Telefonla konuşurkenki ses seviyeniz, öğretilmiş korkularınıza karşı verdiğiniz reaksiyonlar (susmak, bağırarak cevap vermek, küfür veya kavga), sevinç sırasında kullandığınız kelimeler ‘Big Data’ için önemlidir.

Parmak izi ile şifreleme yöntemi size pazarlanarak parmak iziniz alınmıştır. Paylaştığınız selfilerinizle yüzünüzün karakter çizgileri oluşturulmuştur.

Alışveriş eğilimleriniz bellidir. Neye ne kadar para harcadığınız çok iyi bilinir. Sevdiğiniz renkler, kokular bellidir. Sanal ortamda herhangi bir konuya odaklanmanız isteniyorsa bu renkler ve kokuları çağrıştıran görseller kullanılır.

Sevdiğiniz yazı karakterleri bellidir, akıllı telefonunuz yenileme yaptıktan sonra o yazı karakterini karşınızda bulursunuz.

İyi iletişim kurabildiğiniz dostlarınız bellidir, bu dostlarınıza sizi bağlayan gerçekleri siz tam olarak açıklayamayabilirsiniz fakat ‘Big Data’ açıklayabilir.

Gördüğünüz resimlerin ne kadarını aklınızda tutabiliyorsunuz, resim zekanız nedir bilinir. IQ’nuz aralara sokulmuş sorulara verdiğiniz cevaplardan ölçülür.

Yazdığınız mesajlardaki blöfleriniz, yalanlarınız, kandırmacalarınız anlaşılır.

Korkularınız, nefretleriniz, sevgileriniz, cesaretiniz, samimiyetiniz, şiddet eğiliminiz, ahlakınız, vicdanınız… durmadan sisteme sağlamış olduğunuz milyonlarca bilgi ile tanımlanır, tanımlıdır…

Bunlar ve bunlar gibi tam 13 milyon diğer parametre ile gün boyu sınıflandırılırsınız, tanımlandırılırsınız, sanal platformda üretilmeye çalışılırsınız… ruhunuz duymaz…

Kısacası, herkesin herkesten sakladığı ve kendi hakkınızda dahi bilmediğiniz bütün karanlık noktalar ‘Big Data’ ile aydınlatılmıştır…

Gelecekte, bütün pazarlama stratejilerinin, siyasal hamlelerin, kitle psikolojisi deneylerinin, bilinçaltı yönlendirmelerinin… üzerine oturacağı platform ‘Big Data’dır…
Ve bundan daha dramatik yönüyle ‘Big Data’, Makine/İnsan arayüzlerinin üzerinde yükseleceği veritabanı olup ‘Akıl’ tanımınızın yapıldığı veya yapılacağı yerdir.

‘Big Data’nın 13 milyon parametresi ve bu parametrelerin anlamlandırma formülasyonuna tabi tutulduğu yer ‘Gerçek Kuantum’ bilgisayarlar olup ‘Neo Mantık’ tabanlı çalışır…

İkili veya bulanık mantık geçersiz olup verdiğiniz hiçbir bilgiye değer ataması yapılmaz (Heisenberg). Neo Mantık ana bir formüle odaklanır, tümdengelimcidir… Son iki maddede teknik konulara giriş yaptığını anlayan ve bu durumun okuyucuyu sıkacağından emin olan Unzaptable flood’u burada noktalar:) Teşekkür ederim…

 

Yazar: Unzaptable

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.