Başı Açık Padişah

Başı Açık Padişah

Muhteşem Süleyman dizisi etrafında bir fırtına koptu. Protestolar, eylemler ardarda geldi. Hatta SP İstanbul Gençlik Kolları Show TV önüne yürüdü, polisin yer göstermesiyle televizyonun yanındaki parkta çafçaflı bir eylem yaptı. Yetmedi binlerce imza topladı ve RTÜK’e şikayet etti. Ardından da diziye reklam verenleri boykotla tehtid etti.

Ancak gel zaman git zaman baktık ki hiçte öyle olmadı. Yapılan protestolar dizinin gücüne güç kattı. Merak uyandırdı. Hatta seyredilmesi için reklamı oldu. reyting rekorları kıran dizi televizyonun göz bebeği oldu. Her hafta yeni bölümü yayına girerken tepkiler cılızlaştı ve tehditler unutuldu.

İşin peşini bırakmayacağız diyen Saadet Partili gençler bile reklam veren firmalara boykot sözünü yerine getirmedi. Kısacası dizi tuttu ve aldı başını gitti.

Şimdi nereden aklına bunlar geldi diyeceksiniz belkide. Şöyle ki ; Mehmet Şevket EYGİ’nin bir köşe yazısını okuyordum. Eygi, başı açık padişahtan söz  etmiş ve başı açık takkesi olmayan bir padişah görüntüsünün rezaletini kaleme almış.

Gerçi senaristler bu konuda daha önce açıklama yapmıştı. Çekimlerde kavuk kadraja sığmıyor demişlerdi. Yakın plan çekimlerde kavuk yer tuttuğundan sürekli uzak plan çalışılmayacağı için bizim padişahımız başına bir şey örtmeyecek demişlerdi.

Ancak Eygi’nin satırlarını ben diziden çok bizlere seslenircesine yazdığını hissettim. Başınız açık dolaşmayın, bu İslam dairesinde yakışıksız bir tutumdur dediğini okudum sanki. Hatta satırları okurken ilk aklıma gelen ( hatta kelimenin tam manasıyla yüzüme vurulan ) Mahmut Efendi Hz ile başı açık kalma konusunda yaşadığım uyarılma anlarım geldi. İstanbul Büyükşehir belediyesinde çalıştığım dönemlerde takım elbise kravat yanına gittiğim ve elini öptüğüm Efendi Hazretleri her iki seferinde de yeniden beni çağırarak “Evladım biliyorum memursun ancak görevin bittikten sonra başına bir takke al” demesi yazıyı okurken yeniden gözümün önünden geçti.

Sahi büyüklerimiz ne kadar çok dikkat ediyormuş bu güzel sünnetlere. Hatta ne güzel uyarıyorlar bizleri. Kimisi yazısında çaktırmadan, kimisi kulağımıza fısıldıaarak .. Ama biz neyi ne kadar anlıyor ve dinliyoruz o bir muaamma…

Ne yazmıştı Mehmet Şevket EYGİ derseniz işte şu satırları okumanızı rica ederim…

Başı Açık Padişah
Kanuni Sultan Süleyman filmi yapmışlar. Ortada başı kabak Padişah, etrafında ağızlarında, kulaklarında harem kadınları aile fotoğrafı çektirtmişler. Güler misin, ağlar mısın?.. Osmanlı İslam terbiyesinde bir erkeğin başı açık görünmesi çok ayıptır. Koskoca Padişah özel hayatında bile açık baş olmaz. Devlet işlerine bakarken başında kavuk olur, haremde takke veya arakiye takar.

Batı Frenk görgüsünde saygı göstermek için baştaki şapka çıkartılır. İslam terbiye ve görgüsünde ise erkeğin başının örtülü olması şarttır.

Namazın adab ve sünnetlerine riayet eden Müslüman erkekler bugün bile başlarına sarık, imame, takke, arakiyye, külah gibi serpuşlardan birini geçirmiş oldukları halde ibadet ederler. Mehmet Şevket EYGİ 14 Nisan 2011

Tevfik YAZICILAR
16 Nisan 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.