Almanya’da Mirasımız Kudüs Hayır Galası Düzenlendi

Almanya’da Mirasımız Kudüs Hayır Galası Düzenlendi

Asunya – Osmanlı Mirasını koruma derneği tarafından düzenlenen ‘’Mirasımız Kudüs’’ konulu hayır galası 21 Nisan 2018 tarihinde Bonn-Bad Godesberg şehrinde gerçekleşmiştir.

Her yaştan insanlarımızın akın ettiği bu etkinlikte çok değerli konuklar yer almıştır. Konuklar, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Sultan II. Abdülhamidin torunu Orhan Osmanoğlu ve İstanbul’dan Genç Aktivistler derneği genel koordinatörü Tevfik Yazıcılar, konuşmaları ile insanlarımızı bilinçlendirdi.

Konuşmaların ana başlıkları ise şunlardı: ‘Kudüs şehrinin tarihi önemi’, ‘Kudüs için yapılabilecek yardımlar’ ve ‘Osmanlı’nın Kudüse verdiği önem’. Ayrıca, değerli konuşmacıların yanı sıra Frankfurt’tan katılan Dr. İlknur Başer ise Abdülhamid Han için yazdığı ve okuduğu şiir ise geceye renk katmıştır.

Konuşmaların dışında Orhan Osmanoğlu ve moderatör Oğuzhan Erkmen tarafından sunulan ve Kudüs yararına yapılan açık arttırmada Kudüs’ten gelen değerli eşyalar satışa sunulmuştur. Bu parçaların arasında Kubbetus Sahra’nın altın kaplı kubbesinin bir parçası ve Mescidi Aksanın Osmanlı döneminden kalma 250 yıllık bir avize kristalı satılmıştır. Ayrıca, Asunya derneği Kudüs yararına yürüttüğü Zeytin Yağı projesini tanıtmıştır. Salonun dışında ise yine Kudüs yararına bir hayır kermesi düzenlenmiştir. Yemek stantları yanı sıra, kitap ve çeşitli ürün satışları olmuştur.

Konferansta Asunya derneğinin elde ettiği gelirler Kudüs’teki yardıma muhtaç insanlara bağışlanmıştır.

Asunya – Osmanlı Mirasını koruma derneği Aachen’da faaliyet göstermektedir. Bilim, eğitim, sanat, kültür ve kalkındırma projeleri ile geniş bir faaliyet alanı bulunmaktadır. Bu kapsamda, düzenli bir şekilde konferanslar, kültürel etkinlikler ve sürdürebilir yardım projeleri yürütmektedir

https://asunya.org/projekt-mirasimiz-kudus.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.