Türkiye Suriye’ye Sınır Ötesi Operasyon Düzenlerse

Türkiye Suriye’ye Sınır Ötesi Operasyon Düzenlerse

“Türkiye Suriye’ye sınır ötesi operasyon düzenlerse bize zararı ne olur dış devletler bundan ne çıkar sağlar sizce?” diye bir soru sizlere sorulsaydı ne cevap verirdiniz?

Bugün benim cevabım sanırım şöyle olurdu;

Türkiye’nin bir sınır ötesi harekata kalkışması ki bunu da Esad’ı devirmek için yapması apaçık felaket olur.

Ortadoğu’da ve Afrika’da yaşanan devrim sürecini kontrol etmeyi hedefleyen ABD’nin en çok istediği şey olan mezhep çatışmaları tavan yapar.

Seri devrimler sonrası sınırları yeniden belirlenecek bir Ortadoğu coğrafyası 3.dünya savaşına giden yolu açar.

İran ve Suriye mezhepsel bağlılıkları ve Ortadoğu’daki İran’ın söz sahibi olma iddiası ile birbirlerine yakınlaşırken Rusya da sıcak sulara açılan kapısının arkasında durur.

Diğer yandan Mısır’daki kukla hükümet kendi iç işlerinde rahata erme niyetiyle ABD’nin istediği tarafa destek vermeyi kendine borç bilir. Yeni bir devrimle uğraşmaktansa kitleleri savaşla oyalamayı tercih eder.

Zaten Suud’un ABD’nin emirlerinin dışına çıkmadığı ortadadır.

Son olarak Hariri suikastı sonucunda her an patlamaya hazır bir bomba olarak Arap coğrafyasının ortasında kalan Lübnan’ın mezhepsel problemleri tamda böylesi bir sınır ötesi harekata bağlı olarak beklemektedir. Lübnan tam bir keşmekeşe döner. Hizbullah ne yapacağını şaşırır.

Kısacası Türkiye’nin Suriye’ye askeri bir sınır ötesi müdahalesi demek domino taşlarını yerinden oynatmak ve bölgede yıkımı başlatmak demektir.

Baba Esad’ın katliamlarına sessiz kalan ve oğul Esad’ın yıllardır zulmüne ses çıkarmayan hatta Esad’la kol kola pozlar veren Erdoğan portresi ile hafızalara kazınan Türkiye’nin bugün fitilinin nereden ateşlendiği belli olmayan ve ABD’nin emri ile şartların ve sınırların değiştirildiği ortada olan bir durumda sınır ötesi harekât yapması ancak Siyonizm’in zaferi olabilir.

Türkiye’ye düşen orada mazlum durumda olan, katledilen ve eziyet edilen kardeşlerimizin yanında olmaktır, ancak bu ABD istediği için, Siyonizm talep ettiği için olmamalıdır.” diye düşünüyorum

Tevfik YAZICILAR
16 Nisan 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.