İstanbul. Ahh İstanbul…

İstanbul. Ahh İstanbul…

Dünyaya başkent olacak güzel şehir. Ne acı bir kaderin var. Seni fetheden o güzel kumandan bugün halini görse içi acırdı.

15 milyonu bulan nüfusunla her gün yeni göçlere gebe bir şehir haline geldin. Hele ki bu hale gelmende en büyük emeği geçen bir zamanlar senin şehreminin olan Recep Tayyip Erdoğan’ın payı hiç yadsınamaz. Bir zamanlar Belediye Başkanlığını yaptığı bu şehre ihanet eden bir başbakan düşünebiliyor musunuz. İşte biz bunu yaşıyoruz.

94’te İstanbul’a belediye başkanı olduğunda garip gurabaya destek olmak isteyen Milli Görüşün liderinden aldığı o emirle KİPTAŞ adlı kamu iktisadi kuruluşunu devreye sokan bugünün Başbakanı, Başakşehir adını verdiği o muazzam yapıya ilk başladığında bir Türk ailesinin yaşayabileceği geniş ve ferah evler yaptırmış ve gariplerin elinden tutmuştu. Gel zaman git zaman işler değişti, gömlekler atıldı.

Bir zamanlar İstanbul’da yaşayan insanların daha kaliteli bir hayatla tanışması için faaliyet gösteren KİPTAŞ, gelinen süreçte İstanbul’u mahveden devasa bir kazanç kapısına çevrildi. Bir oda bir mutfak olarak üretilen, ne işe yaradığı meçhul, ahlak ve maneviyatın çökertildiği garabetler inşa eden KİPTAŞ, o kadar büyüdü ki; TOKİ ile birlikte İstanbul’da parsellemedikleri yer kalmadı.

İstanbulluyu düşünmekten uzak, yeşil alan ve park sorununu dahi çözmeden sürekli konut üreten ve fahiş fiyatlarla alıcılarına sunan KİPTAŞ, gelinen son süreçte İstanbul’a en büyük ihanetin adı oldu.

Birkaç gün önce ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Erdoğan Bayraktar’dan acı müjde geldi. Kendisine Afet Dönüşüm yasasını kalkan eden sözde Çevre ve Şehirciliğin Bakanlığını yapan zat İstanbul’a 1,5 milyon, bunu tekrar belirtmek istiyorum tam bir buçuk milyon yeni konut yapılacağını açıkladı.

Söyle bir hayal etsenize ortala dört kişilik bir aile yapısında altı milyon kişiyi kapsayacak bir proje. Sözde salaş yapılardan kurtulmak adına Türkiye’nin dört bir yanından yeni insan popülâsyonlarını İstanbul’a davet edecek olan, garibi değil para sahibine hizmet eden bir proje.

Açıklamasında “Muazzam bir istihdam sağlayacağız” diyen Bakanın İstanbul’u değil, yandaşlarına açılacak iş kapısını kotardığı da gözlerden kaçmıyordu aslında.

Başakşehir’in Milli Görüşün Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’ın açtığı 1 ve 2 kısımlarından sonra yapılan 3-4 ve 5 kısımlarını görenler aradaki farkı çok iyi bilirler. Geniş bir dairede, İstanbul’da yaşayan ve ucuz denebilecek bir fiyatla taksitle ev sahibi olabilenlerin yerini artık küçücük dairelerde Türkiye’nin değişik illerinden gelerek ödedikleri yüksek paralarla ev sahibi olanların arasındaki farkı da İstanbullular elbet iyi biliyor.

AKP’nin İstanbul’a kötülükleri bununla da bitmedi. Bugün sabah işe gitmek için toplu taşıma araçlarına binenlerin çektikleri çileler her İstanbullunun en büyük sıkıntılarından biridir. Esenler’den, Bağcılar’dan İETT otobüsüne binecek ve iş merkezi olan Eminönü’ne Mecidiyeköy’e gidecek olsanız, araçta bulunanlarla akraba olmadan seyahat edemezsiniz. Neredeyse internette fenomen olan o Çin’deki metroya binmeye çalışanları arkasından iten ve balık istifi sıkıştırmaya çalışan görevlilerin görüntüleri gibi insanlar birbirini çiğnercesine otobüslere binmeye çalışıyor.

Metrobüslerde durum o kadar vahim hale geldi ki Saadet Partisi bayanların iffet ve namuslarını koruyabilmeleri için onlara özel tahsis edilecek bir Pembe Metrobüs önerisini bile getirdi.

Tüm bunlar olurken hatlara yeni otobüsler eklenmesini isteyen İstanbullulara ”elimizdeki otobüsler ancak bu kadar”, “Hattınıza koyacak başka otobüsümüz yok”cevapları verildi. İETT’nin şikâyet hattına yağan telefonlar hep cevapsız kaldı.

Bir zamanlar Milli Görüş şemsiyesi altında Beyoğlu’nda başarılı işlere imza atan İstanbul’un şimdiki Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbulluların en büyük ihtiyacı olan otobüsleri Pakistan’ın Lahor kentine hediye olarak göndermesi ise İstanbulluların hafızasına kazındı.

Başkan Topbaş, 13 Mart’ta Pakistan’a giderek İETT’nin kullandığı 100 İKARUS otobüsü Lahor’un Pencap eyaletine hediye ettiğini açıkladı. Pakistan’da Kadir Topbaş’ın adının verildiği bir kavşağı açan başkan, jest yaparak İstanbullunun kullandığı otobüsleri Pakistan’a hediye etti.

Hafızalarda İstanbulluların toplu taşımda yaşadıkları eziyet varken AKP’nin Belediye Başkanı’nın bu tasarrufu nasıl görülecek merak ediyorum.

Zannederim ki; yine “oyumuzu verecek başka kim var ki” diyen çoğunluk kucak kucağa otobüslere binmeye devam edecek ve bu yaşananları göz ardı etmeye devam edecek.

TevfikYAZICILAR

23-03-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.