Timbuktu’nun Elyazmaları

TİMBUKTU’NUN ELYAZMALARI: EFSANEVİ BİR ŞEHRİN GEÇMİŞİNİ KURTARMA MÜCADELESİ

Koç Üniversitesi Yayınları’nın Tarih ve Güncel kategorilerinde yayımladığı Timbuktu’nun Elyazmaları: Efsanevi Bir Şehrin Geçmişini Kurtarma Mücadelesi isimli kitabı raflarda yerini aldı. Gazeteci ve yazar Charlie English tarafından kaleme alınan kitap, Akın Emre Pilgir tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Yüzyıllar boyunca Batılıların “kara kıta” Afrika ile ilgili fantezilerinin odak noktası olan Timbuktu, 18. yüzyılın sonlarından itibaren bu “uzak” diyarı ve hazinelerini keşfetmek isteyen Avrupalı kâşiflerin başarısız seferlerine maruz kaldı. Timbuktu nihayet “keşfedildiğinde” ise tüm o hazinelerin gerçek olduğu görüldü: Şehir, ortaçağda bir ilim merkeziydi ve kütüphaneleri dinden şiire, hukuktan tarihe, farmakolojiden astronomiye kadar sayısız konuda on binlerce elyazmasıyla doluydu.

Charlie English’in, kapsamlı araştırmaları ve birebir yaptığı görüşmeler sonucu ortaya çıkan Timbuktu’nun Elyazmaları, masallar şehri Timbuktu’nun iki yüz yıllık keşif hikâyesini yakın tarihli bir başka olayla iç içe sunuyor: 2012 yılında el-Kaide bağlantılı cihatçıların Mali’ye girişi sonrası gözükara bir kütüphaneciler ve arşivciler grubunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan binlerce paha biçilmez elyazmasını usul usul Timbuktu’dan kaçırışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.