Osman Pamukoğlu’ndan Büyük Hesaplaşma

OSMAN PAMUKOĞLU’NDAN LOZAN’IN 100.YILI ANISINA BÜYÜK HESAPLAŞMA! 

Sevr, Lozan ve Montrö’yü madde madde ele alan “Büyük Hesaplaşma”, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. 

Yazar ve siyasetçi kimliğiyle tanınan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Türkiye’nin ölüm fermanını ilan eden Sevr’in Kurtuluş Savaşı ile meydanda; Lozan ile masada yırtılıp atılmasını, “Büyük Hesaplaşma” kitabı ile kaleme alıyor.

Sevr’i anlatmadan Lozan’ın öneminin anlaşılamayacağına ve Montrö’süz de eksik kalacağını vurgulayan Osman Pamukoğlu, yeni kitabında tüm bunları okura madde madde aktarıyor. Pamukoğlu, Türkiye’nin Sevr’de nasıl üç karış toprağa mahkûm edildiğini okuyucuya aktarırken; Mustafa Kemal Paşa’nın Kurtuluş Savaşı’nda meydanlarda verdiği mücadeleyi ve İsmet Paşa’nın Lozan’daki diplomatik başarısını da ayrıca kutluyor. Ulusal Direniş’in ayak seslerini ele alan; “Büyük Hesaplaşma” kitabı, dünyayı şaşırtan bu zaferi kronolojik bir sırayla okuyucuya sunuyor.

Büyük bir mücadeleyi ve zaferi anlatan; “Büyük Hesaplaşma”, İnkılâp Kitabevi imzası ile tarihi bir kazanım vaat ediyor.

 

Kitap Hakkında

Sevr bilinmeden Lozan’ın kıymeti tam olarak anlaşılamaz.

Montrö olmadan da Lozan eksik kalır.

Bu nedenle Sevr Barış Antlaşması ile Montrö Boğazlar Rejimi Sözleşmesi’ne de kitapta yer verilmiştir…

Sevr, “Ölüm Çıngırağı”ndan başka bir şey değildi!

Neredeyse devleti haritadan silmiş, egemenliğini sınırlamış, Türklere Anadolu’nun ortasında, ancak nefes alabilecek kadar bir yer bırakmıştı.

Mustafa Kemal Paşa liderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, önce Sevr’i kabul etmeyeceğini dünyaya ilan etti; sonra da Milli Kurtuluş Savaşı’nı yüksek bir azim ve kararlılıkla sürdürüp Sevr’i parçalayıp attı.

Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’nın diplomatik kazanımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası hukuk senedidir. Cumhuriyet’in tapusu olan “Lozan dokümanını” milletçe, el altında bulundurmamız gerekiyor…

İnkılâp Kitabevi, Osman Pamukoğlu, Büyük Hesaplaşma, 152 sayfa, İstanbul, 2023.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.