Neden müzisyenler İsrail’i eleştiremez

Neden müzisyenler İsrail’i eleştiremez

Efsane müzisyen Roger Waters, meslektaşlarının İsrail’in Filistin politikalarını eleştirmekten neden kaçındıklarını açıkladı. Waters, “Eğer bunu yapacak olurlarsa kariyerleri fazla uzun sürmez. İsrail’i eleştirdim diye Nazi ve anti-Semitik olmakla suçlanıyorum.” dedi.

Roger Waters, Filistin’de yaşananlar sebebiyle İsrail’i boykot eden Amerikalı müzisyenlerin işlerini kaybetme korkusu içerisinde olduklarını iddia etti.

Pink Floyd’un yıldızı, İsrail’e uygulanan boykotun önde gelen isimlerinden. Waters, The Independent’a verdiği röportajda İsrail’de konser vermeyi kabul etmediğini 10 sene önce duyurduğu günden itibaren Nazi ve anti-Semitik olmakla suçlanmaya başladığını, boykotu destekleyen öteki sanatçıların da bu tip suçlamalar ile karşılaşmaktan çekindiklerini söylüyor.

”Çalıştığım endüstri İsrail’e karşı yükselen seslere karşı tahammülsüz. Sadece ben, Elvis Castello, Brian Eno, Manic Street Preachers ve bir kaç kişi daha varız. ABD’de yaşadığım yerde benden başka bir tek kişi bile yok. Bu konuda çok sayıda insanla konuştum fakat hepsi hastalık boyutunda korkmuş vaziyetteler.”

”Eğer herhangi biri ortaya çıkıp yüksek ses ile bu konuda eleştiride bulunacak olursa kariyerlerinin sürmeyeceğini biliyorlar. Yok olacaklar. Umuyorum ki, varlığımız onlara cesaret versin ve ayağa kalkıp bize katılsınlar, çünkü buna ihtiyacımız var. Geçmişte Vietnam savaşına karşı gelmeleri için çağrıda bulunduğumuz öteki müzisyenlere ihtiyaç duyduğumuz gibi.”

Waters, İsrail’in Filistin politikasını Güney Afrika’nın ırk ayrımcılığına benzetiyor;

”Güney Afrika’da ırk ayrımcılığı uygulamanın yolu siyahi nüfusun bir çeşit otonomiye sahip olduklarını sanmalarından geçiyordu. Fakat bu sadece bir yalandan ibaretti. Filistin’de durum farklı değil. Varolan mevcut durumu ile kendilerini yönetmeleri, kendi kanunları ile yaşamaları ve çocuklarını büyütmeleri, bir danayi kurmaları imkansız. Tarihi, parlak zekalı, sanatsal ve oldukça insancıl bir topluluk gözlerimizin önünde yok ediliyor.”

2006 yılında orada çalmak üzere Dark Side of the Moon turunun Avrupa ayağının sonunda İsrail’e düzenlenen bir seyahat esnasında, Waters’ın Orta Doğu’ya olan bakışı değişime uğradı.

İsrail’de bulunduğu süre içerisinde sohbet ettiği Filistinli aktivist sanatçılardan oldukça etkilenen Waters, sanatçıların önerileri doğrultusunda İsrail’in dış politikası hakkındaki gerçekleri tüm dünyaya duyurmak için gerçekleştireceği performansı kullanmasını kabul etmiştir. Konseri Hayarkon Park’ta değil, Arap ve İsrail vatandaşlarının barış içerisinde yaşadıkları Neve Şalom’da gerçekleştirmeye karar verdi. Fakat tüm biletler çoktan satılmıştı ve konsere gelenler bütünüyle Yahudi İsrail vatandaşlarından ibaretti. Karşısında 60.000 Yahudi İsrailliyi görünce Waters çok şaşırır.

Jenin, Ramallah ve Nablus’u gezen Waters, iki topluluğun yaşam standartlarının ve yaşam alanlarının birbirlerinden ne şekilde ayrıldığını görme fırsatı elde eder. Gördüklerinin ardından İsrail’i boykot eden topluluğa katılma kararı alan sanatçı, bu girişiminden asla pişman olmadığını belirtiyor. Waters ayrıca kendisini Nazi olmakla suçlayanların bu tavırlarının bilhassa saçma olduğunu, ayrıca babası Eric Waters’ın 1944 senesinde, henüz 31 yaşındayken İtalya-Anzio’da Nazilere karşı savaşırken öldüğünün ve bedeninin asla bulunamadığının unutulmamasını istiyor.

Kaynak: independent.co.uk

21.02.2016  Odatv için çeviren: Şıvan Okçuoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.