Marina MacKay’in Kaleminden “Roman Nedir?”

Marina MacKay’in “Roman Nedir?” Kitabı Raflarda Yerini Aldı

Marina Mackay, “Roman Nedir?” kitabında, bugün modern zamanların temel edebi türü kabul edilen romanı sıra dışı yükselişiyle başlayıp, ardından romanla özdeşleştirilen biçimsel özellikleri, roman türlerini kısa ve özlü bir anlatımla ele alıyor.

Marina MacKay’in “Roman Nedir?” adlı kitabı Boğaziçi Üniversitesi Yayınevinden raflarda yerini aldı. MacKay’in uzun uğraşlar sonucu ortaya koyduğu kitap, her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları seçerek açıklıyor.

On sekizinci yüzyılda doğmuş edebiyat türü olan roman, o dönemde birçok eleştirmen tarafından kadınların zaman öldürmek için okudukları hafif metinler olarak nitelendirildiği saptamasından yola çıkan kitap; her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları edebi keşiflerle açıklıyor. Kitabın ana bölümleri arasında, kavramların uygulamalarına dair fikir vermek üzere, tek tek eserlerin ayrıntılı okumaları da yer alıyor.

Kitapta farklı açılardan incelenen Don QuixoteTristram ShandyKırmızı HarfMadame BovaryDeniz FeneriGeceyarısı Çocukları gibi örnekler, romanın tarihini özetleyen bir yelpaze oluşturuyor.

Kitabına romanın bir tür olarak nasıl yaratıldığını, neden bu denli popüler olduğunu sorarak başlayan MacKay, romanda üslup ve tekniğe, karaktere, olay örgüsüne, mekâna ve siyasete ilişkin doyurucu açıklamalar sunuyor. Terimler sözlüğüyle ve okuma listesiyle desteklenen Roman Nedir? okuyucuları renkli bir yolculuğa çıkartıyor.

Marina MacKay Kimdir?

2014 yılından beri Oxford St. Peter’s College’da ders vermektedir. Yirminci yüzyıl edebiyatı, edebiyat ve şiddet, edebiyat eleştirisi tarihi, modern yazının dönemlere ayrılması, romancıların popülerliği ve dönemselliği gibi konular üzerine çalışmaktadır. İmza attığı başlıca eserler arasında; Modernism and World War II (2007), British Fiction After Modernism (Lyndsey Stonebridge ile, 2007), Cambridge Companion to the Literature of World War II (derleyen, 2009), Modernism, War, and Violence (2017) yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.