Kudüs müftüsü Hitler’i kışkırttı

Netanyahu: Kudüs müftüsü Hitler’i kışkırttı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi sonrası ortak açıklamalar yaptı.

Merkel, Berlin’de, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Almanya’nın Suriye’de siyasi bir çözümün bulunması için uğraştığını vurguladı.

Suriye’de son zamanlarda gelişen şartların siyasi çözüme o kadar da çabuk ulaşılamayacağını gösterdiğini dile getiren Merkel, “Bu durum siyasi çözümden uzaklaşacağımız manasına gelmiyor. Bu, Beşşar Esed gibi siyasi geleceği olmayan biriyle zaten olmaz” şeklinde konuştu.

Suriye’de acı çeken insanların acılarının dindirilmesi ve DAEŞ’e karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirten Merkel, “Umarım Esed kendi insanlarını varil bombalarıyla vurmayı durdurur ve Rusya da buna karşı durur” dedi.

Merkel, Halep’te yaşanan “trajedinin” de durdurulması için her şeyin yapılması gerektiğini kaydederek, “Bu duruma karşı herkes sorumluluk almalı. DAEŞ ile mücadele edilmeli, Suriye halkıyla değil” diye konuştu.

“Yahudi soykırımı hakkında Netanyahu dün bir konuşma yaptı, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna Merkel, şu şekilde cevap verdi:

“Kendi açımdan nasyonel sosyalistlerin gerçekleştirdiği medeniyet kırılması bu yahudi soykırımı sorumluğunu bildiğimizi söyleyebilirim. Biz bu olayın yeni nesillere tekrar tekrar aktarılmak zorunda olduğuna inanıyoruz. Mesela okul hayatında… Bu sebepten dolayı da tarihimizdeki bu resmin, özellikle bu sorunun değiştirilmesi için bir neden yok”.

NETANYAHU: KUDÜS MÜFTÜSÜ HİTLER’İ YAHUDİLERE KARŞI KIŞKIRTTI

İsrail Başbakanı Netanyahu ise “Yahudilerin katledilmesi için Adolf Hitler’i, Filistinli Müftü Hacı Emin Hüseyni’nin ikna ettiği” yönündeki iddialarını burada da sürdürdü.

“Hitler Holokost’tan (Yahudi soykırımı) sorumlu. Bunu kimsenin inkar etmemesi lazım. Ben Hitler ve nasyonal sosyalistlerin 6 milyon Yahudi’nin yok edilmesinden açık bir şekilde sorumlu olduğunu düşünüyorum. Ben Kudüs Müftüsünün Nazilere, Yahudilerin Avrupa’dan kaçmalarını engellemeleri gerektiğini söylediği yönündeki önemli gerçeği de kimsenin inkar etmemesi gerektiğine inanıyorum”diyen Netanyahu, bu konuda kanıtların bulunduğunu söyledi.

Netanyahu, müftünün, Adolf Hitler, Nazi liderlerinden Heinrich Himmler ve Holokost’u organize eden Adolf Eichmann’a, Yahudilerin öldürülmesinin ilerletilmesi için ısrar ettiğini savunarak, müftünün, Himmler ve Eichmann’ın değer verdiği bir danışman olduğu ve Nazilerle işbirliği yaptığını ileri sürdü.

“MÜFTÜ, ‘YAHUDİLER MESCİD-İ AKSA’YI YIKACAK’ YALANINI UYDURDU”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın müftüyü neden yücelttiğini kendisine sorması gerektiğini belirten Netanyahu, müftünün o dönemde Yahudilerin Mescid-i Aksa’yı yıkacağı yalanının söylediğini ve şiddete neden olunduğunu, ancak caminin hala yerinde durduğunu ifade etti.

Netanyahu, İsrail’in, Mescid-i Aksa’da var olan durumu değiştirmek istemediğini savunarak, uluslararası toplumun, Abbas’ın kışkırtmalara son vermesini sağlaması gerektiğini belirtti.

“DUVAR DEĞİL, MOLOTOFLARA KARŞI FİZİKİ BİR ENGEL”

İsrail’in Kudüs’te yaptığı duvarı da savunan Netanyahu, “Bu bir duvar değil. Burası İsraillilere karşı molotofkokteyllerinin atıldığı alanda 7 metre yükseklikteki fiziki bir engel” ifadesini kullandı.

Netanyahu, burada atılan taş ve molotofkokteyllerinden dolayı kısa bir süre önce bir kişinin öldüğünü öne sürerek, “Taşlar ve molotofkokteylleri atıldığında böyle bir engelin yapılması mantıklı. İnsanlara bu tür nesnelerin isabet etmesini engelliyor” şeklinde konuştu.

Filistinlilerle yeniden ne zaman müzakereler yapılabileceği yönündeki bir soruya karşılık Netanyahu, önce kışkırtmaların son bulması gerektiğini belirtti.

Netanyahu, Rusya’nın müdahalesi Suriye’deki iç savaşın son bulmasını sağlayıp sağlamayacağına ilişkin bir soru üzerine de Suriye’deki durumun nasıl gelişeceğini söylemenin henüz erken olduğu yanıtını verdi.

Netenyahu, Mekel’in İsrail’in güvenliğini her zaman desteklediği için de Şansölye’ye teşekkür etti.

ABD’DEN NETANYAHU’YA KUDÜS MÜFTÜSÜ TEPKİSİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Yahudileri katletmesi için Hitler’i dönemin Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni’nin ikna ettiği” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Kirby, “Akademik çalışmalar bu tezi doğrulamıyor” diye konuştu.

Kirby, Netanyahu’nun sözlerinin İsrail ve Filistin’de devam eden gerginliği olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruları ise cevapsız bıraktı.

AA | 22.10.2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.