“Kartla Harcamada Rekor Kırdık”

 “KARTLA HARCAMADA REKOR KIRDIK”

Wuuuuu. Ne büyük başarı değil mi. Hadi tebrik edin birbirinizi. Günün haberlerinden biri bu. Dikkatimi çeken ve paylaşmak istediğim. Ne olmuş gördünüz mü; kartla harcama da rekor kırmışız.

Kart dediği bildiğimiz kredi kartı. Türkiye’de kullanılan kaç tane kredi kartı vardır dersiniz. Durun durun tutturamayacaksınız ben söyleyeyim. Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) ‘nin verilerine göre toplam 60 milyon kredi kartı kullanımdaymış.

Huhuuuu beşikteki bebek bile kredi kartı sahibi nerdeyse… Şaka şaka öyle değil tabii ki. Bir kişide beş kart olunca bu rakkama ulaşmışız. Tabii niye bir kişide beş kart var derseniz borcu borçla kapatmak için tabbi ki. Rezalet diz boyu. Bu arada bir bilgi daha, son bir yılda 60 milyon kredi kartı kullanıcısı tarafından 615 milyarlık ödeme gerçekleştirilmiş. Kredi kartları havadan para veriyor ya nasıl olsa harca babam harca. Rakkamlara bakın, “2012 yılında 2,9 milyar adet kartlı alışveriş ile 346 milyon liralık ödeme yapılırken bu rakam son bir yılda 4,4 milyar işlemle 615 milyarlık ödemeye ulaştı. “

4,4 milyar işlem yapılan kartlar çoğunlukla özel günlerde işlem rekoru kırmış. Ne zaman mı, 2017 yılında Anneler Gününde işlem rekoru kırılmış. Kapitalizmin en sevdiği özel günler işte… Önce sana kredi kartını veriyor, olmayan parayı hesabına tanımlıyor ardından da özel günler icad edip o parayı harcamanı sağlıyor. Ardından kredi kartı faizleriyle boğuşan, kapatamadığı kredi kartı borcunu diğer kredi kartı ile kapatmaya çalışan, battıkça batan bir toplum.

Ama bana ne oluyor ki. Yaşasınnnn kartla harcama rekoru kırdık yupppiii,, değil mi ???

 

Tevfik YAZICILAR

10 Temmuz 2017

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.