Jet Fadıl Yeni Projelere Ne Zaman Başlar ?

Eşeklerin Sırtından Para Kazanma Devri mi?

Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi eşeği sabah verecektir. Sabah yaşlı çiftçi Ali’ye;

─ Oğlum eşek dün gece öldü, paranı da yedim bitirdim! der. Küçük Ali çiftçiye;

─ Ben eşeği yine de istiyorum, der. Yaşlı çiftçi;

─ Ölü eşeği ne yapacaksın? diye sorar. Ali de;

─ Ölü olduğunu söylemeyeceğim, tombala düzenleyip satacağım, der. Aradan bir ay geçer, yaşlı çiftçi Ali’ye rastlar, sorar;

─ Eşeği ne yaptın? Ali;

─ Eşeği tombalaya koydum, 10 liradan 500 kişiye bilet sattım. 5000 lira kazandım! der. Yaşlı çiftçi;

─ Peki, ölü olduğunu görünce kızmadılar mı? Ali;

─ Yok yaa… Sadece kazanan şarladı, ona da 10 lirasını iade ettim sevindi! der.

Küçük Ali büyür, eşeklerin sırtından para kazanmaya devam eder…

 

Jet Fadıl Yeni Projelere Ne Zaman Başlar ?

İstanbul Bayrampaşa’da Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı yaptığı kişilerden para topladığı halde projeleri tamamlamadığı öne sürülen ve ‘Jet Fadıl’ olarak bilinen Fadıl Akgündüz’e açılan bir davada mağdurun başvurusu yerel mahkeme tarafından “sözleşme fesih edilmemiş” diye reddedildi.

İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi’nde 2016’da açılan ve yatırılan paranın tahsil tarihinden itibaren faizi ile birlikte geri ödemesi talep edilen davada tüm mağdurları etkileyecek bir gelişme yaşandı. İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi 22 Aralık 2016’da verdiği karar ile “devremülk sözleşmesinin fesih edilmediği ve fesih edilmemiş sözleşme uyarınca bir talepte bulunulamayacağı gerekçesiyle” davayı reddetti.

Mağdur avukatı bu karara üst mahkemede itiraz etti. İstinaf mahkemesi olan İstanbul 19. Bölge Adliye Mahkemesi 19 Şubat 2018’de ret kararını yasaya aykırı buldu. Mağdur lehine şu karara imza atıldı: “… sözleşmede yer alan otelin bitirilmesinin de mümkün olmadığı, davalılara bu konuda ek bir sürenin verilmesinin de sonuca etkili olmayacağı, bu nedenle TBK’nun 125. maddesi uyarınca sözleşmeden dönme iradesini açıkça belirttiği gibi ‘çoğun içinde azı da var’ kuralı gereğince bedelin iadesini istemesi, davacının sözleşmeden vazgeçtiği anlamına da geleceğinden tüm dosya kapsamına göre mahkemece işin esası incelenmesi gerekirken dosya kapsamına uygun olmayan gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.”

Bakalım sonuç ne olacak ?

 

İstanbul Bayrampaşa’da Capricegold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı yaptığı kişilerden para topladığı halde projeleri tamamlamadığı gerekçesi ile 21 Aralık 2015’te tutuklanan ve hakkında 2 bin 442 yıl hapis cezası istenen “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz, 28 Mart 2017’de tahliye edilmişti. Ceza davasından tahliye edilen Jet Fadıl hakkında bir yandan da “alacak davaları” sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.