Irak’taki Amerikan Hapishanelerinden Hatıralar

İranlı belgesel yapımcısından yeni kitap : HEY YOU!  Irak’taki Amerikan Hapishanelerinden Hatıralar

İyidüşün Yayınları, Said Ebutalib’in Hey You! Irak’taki Amerikan Hapishanelerinden Hatıralar kitabını yayınladı. Kitap Türkçeye Farsça’dan Mehmet A. Koç tarafından çevrildi.

İran devlet televizyonu için çalışırken belgesel çekimi için Irak’a giden Ebutalib ve ekibinin, Amerikan askerleri tarafından casusluk suçlamasıyla tutuklanmasıya başlayan dramatik süreçte yaşadıkları, yazarı bunları bir kitap haline getirme düşüncesine itmiş.

Televizyon ekibinin serbest bırakılması için gösterilen yoğun diplomatik çabalara ilişkin Farsça ve İngilizce belgeler kitapta ek olarak yer alırken, bunlara bazı uluslarararası hukuk metinleri de eşlik ediyor.

Ebutalib’in tutuklu olarak bir kaç cezaevinde dolaştırılması sırasında maruz kaldığı muameleler, Amerikanın Irak hapishanelerindeki uygulama standartlarına dair birinci elden bilgiler içeriyor. Hapishanelerin koşulları, rütbeli asker ve tutukluların ruh halleri ve iletişimleri, yazarın sanatçı duyarlılığı ile yaptığı gözlemlerin konusu olurken, iç sesini haykırmaya iten manzaralar akıcı bir anlatımla sunuluyor.

Yazarın ve çevirmenin yerinde, doyurucu dipnotlarıyla kitap, etkileri hala devam etmekte olan yakın tarihin bu önemli olayı, ABD’nin Irak’ı işgali hakkında anlamlı bakış açıları vaat eden anekdotlar içeriyor.

İran’da “Yarım Kalmış Bir Belgeselin Hikâyesi” alt başlığıya yayınlanan kitap çok satanlar arasında yer aldı.

 

Said Ebutalib Kimdir?

Hâlihazırda bağımsız belgesel ve film yapımcılığı yapmakta olan Said Ebutalib, özgürlüğüne kavuştuktan sonra Tahran milletvekilliği yaptığı dönemdeki aykırı çıkışlarıyla dikkat çekmeye devam etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.