Irak’a Özgürlük Yerine Yolsuzluk Geldi

Irak’a Özgürlük Yerine Yolsuzluk Geldi

Irak’ta skandalların ardı arkası kesilmiyor. Irak halkını özgürleştirmek adına milyonlarca Iraklıyı katleden ABD’nin bölgeden çekilirken yerine bıraktığı kukla Irak Hükümeti yolsuzluklara imza atmaya devam ediyor.

Irak Şeffaflık Komisyonundan yapılan açıklama ile Irak’ta Maliki Hükümetinin gerçekleştirdiği inanılmaz boyutlardaki yolsuzluklar bir kez daha gözler önüne serildi.

Komisyon üyelerinin gerçekleştirdiği ziyaretler neticesinde, hükümet yetkilileri, eşleri ve çocukları adına kayıtlı binalar, şirketler, gayrimenkul gibi malvarlıkları, özel şirketlerde, borsada ve farklı şirketlerde mal varlıkları bulunuyor. Asıl önemlisi bunların hiçbirisi hükümet yetkilileri tarafından belirtilen vergi mükellefi dosyasındaki bilgilerle uyuşmuyor. Yani tam bir usulsüzlük yaşanıyor.

Açıklamada, yapılan çalışmalar neticesinde 5953 yetkili arasında 565 tanesinin malvarlığı tespit beyanında bulunan ve ilgili makamlarda kayıtlı olan bilgilerin dışında bir zenginleşmeye sahip oldukları belirtiliyor. Kamu malından, bakanlık ve ilgili kurumların fonlarından usulsüzlükler, rüşvet ve yolsuzluklar ile zenginleşen bu kişilerin tüm devlet makamlarını işgal ettiği bu rapor gözler önüne seriliyor.

Bağımsız olduğu belirtilen Irak Şeffaflık Komisyonun bildirdiğine göre bu ifşa edilen kişiler arasında 10 tanesi bakan, 28 tanesi milletvekili, 30 tanesi müsteşar ve bakan vekili, 5 tanesi hakim, 6 tanesi genel müfettiş, 97 tanesi genel müdür, 66 tanesi üniversite hocası, 25 tanesi büyükelçi, 35 tanesi subay, 87 tanesi eyalet meclis üyesi ve 176 tanesi ise genel müdür muavini.

Tevfik YAZICILAR
22- Ocak-2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.