Günlük – 28 Ekim 2009

Günlük – 28 Ekim 2009

Türkiye’nin taşı toprağı altın derlerdi eskiler. Günümüzde bu söz yerini “Türkiyenin taşı toprağı cephane” ye terketti. Son hafta içinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da, Yalova Çınarcık’ta, Ağrı’da, Diyarbakır’da topraktan cephaneler fışkırdı. Yıllardır terörle mücadele eden ülkemizin son bir-iki yılında nedense ihbarlar sonucu kimi Ergenekon davasına dayandırılan cephanelikler bir bir ifşa ediliyor. Denizden toplanan cephaneler ise işin daha ilginç tarafı. Bedrettin Dalan yurt dışına kaçarken kendine ait arsada fışkıran cephaneler için hesap vermeye döneceğini belirtmiş olsa da henüz kendisinden bir ses çıkmıyor.

Peki ne oldu da bu cephanelikler bir bir tespit ediliyor. Kim kime gözdağı veriyor. Hangi iç hesaplaşma buna neden oluyor merak konusu.

***

CHP yine kendine yakışanı yapmış. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın eşleri hakkında yurtdışı gezilerine eşarp takarak çıktıkları için dava açmışlar. Çarşaf açılımı yapan Cumhuriyet Halk Partili yöneticiler bir kez daha dini siyasete nasıl alet ettiklerini göz önüne serdiler. Seçim zamanı meydanlarda başörtülü ve çarşaflı hanımlarla poz verip, seçim sonrası başörtüsünü yasaklamak için mahkemeye koşmaları tam bir ikiyüzlülük göstergesidir.

Bu konuda asıl aklımı karıştıran ise CHP’nin nerede ve ne zaman olursa olsun AKP’nin yardımına koşması. Açılım gövde gösterileri nedeniyle kamuoyunda gerileyen AKP oylarının yükselmesi için devreye girerek insanların inançlarına saldıran CHP bu hareketiyle AKP nin oylarını yükseltmeyi başarıyor. CHP tam bir imdat simidi gibi.

***

İmdat simidi demişken. Nedenini bilmiyorum ama ne zaman AKP sıkışsa ve oy kaybetmeye başlasa imdat simidi gönderen bir diğer taraf İsrail oluyor. İç siyasette AKP her geri adım attığında Filistin’e karşı operasyon/katliam düzenleyen İsrail’e karşı gerçekleştirilen hamaset yüklü çıkışlar kaybedilen oyların toparlanması anlamına geliyor. Sert çıkışlarla insanların gözleri boyanırken partinin yetkili mercileri tarafından İsrail’e olan ihtiyaç ve kardeşlik bağları ortaya konuyor. Hani neredeyse birbirini idare eder gibi iki devlet yöneticileri de.

 

Tevfik YAZICILAR

28 Ekim 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.