Günlük – 22 Ekim 2009

Günlük – 22 Ekim 2009

Mehmet Yeşilyurt evlenerek yaptığı hatayı anlamadan bir evine ziyarete gidelim dedik. Dostlar biraraya toplanıp yeni evli çifte çam sakızı çoban armağanı bir iki parça almışken geç kalan Bekir Aksu mühendisin evine eli boş gidemem diye tutturunca olan oldu. Su tesisatçısı Bekir, Mühendis Mehmet’e en anlamlı hediyeyi paketledi ve düştük yola. Hediyeyi sahibine teslim ederken “ Evinizde bir tuğlamız bulunsun” temennisini de eksik etmedik. Açılan paketten çıkan tuğla da gecemizin neşesi oldu. Tesisatçı mühendise ne hediye eder : ytong tuğla.

Gecenin en güzel haberi ise Kurtlar Vadisi dizisinin yeni bölümünün maçlar dolayısı ile yayınlanmamış olması oldu. Nede olsa hem muhabbet hem tv seyretme aynı anda olmazdı. Ayrıca yenge hanımın hazırladığı ikramları anmadan geçmeyeyim. Rabbim mutlu bir ev hayatı nasip etsin her ikisine de inşallah. Mutlulukları daim olsun.

***

Açılım getirilerini yavaş yavaş görmeye başladık. Hummer marka ciplerle, tek tip ünüforma ile sınıra kadar gelen ve ardından T.C nin hakim ve savcılarını karşılarında el pençe hazırola sokan, ardındanda elleri kollarını sallayarak miting meydanlarında halka seslenen PKK lı gürüh açılımın göstergesi oldular. Yurdun dört bir yanından yükselen cılız sesler, yerlere atılan birkaç gazi madalyası ve medyanın kışkırtıcı haber tuzakları haricinde henüz değer ifade etmeyen bu açılım denemesi maalesef Türkiye’deki ayrımcılığa ve milliyetçiliğe hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Ne Kürt milliyetçileri nede Türk milliyetçileri hallerinden memnun değil. AKP zaten ağabeylerinin isteklerini yerine getirmekten başka bir işlem yapmıyor. Sonuçta ortada kocaman bir kaos kalıyor.

Kürt açılımı demişken bir baba çocuğuna Kürtçe isim koymuş ve TV lere çıkmış. Çocuğun adı “Hêvî Jiyan” yani; umut- yaşam . TV de seyrederken güldüm doğrusu. Garibim baba açılım teranelerine kaptırmış kendini ve bu ismi yazdırmış nüfus cüzdanına. Ama daha şimdiden dertli. Röportajın sonunda inliyordu adeta “ Ne yapacağım bilmiyorum, türkçede yumuşak harfler kullanılmıyor, bankadan nasıl para çakecek, öss formuna adını nasıl yazacak” diye. Kısacası şimdi çocuğunun geleceğini mahvettiğini anlamış durumda. Resmi hiç bir işlemi gönül rahatlığıyla yapamayacak çocuk. Ve bunun tek suçlusu şu Kürt Açılımı meraklıları.

Hey gidi Ahmet Kaya sen ne büyük bir sanatçıymışsın. Bak dün senin kurduğun hayaller bir bir gerçek oluyor. Mezarında rahat uyu. Bir röportajında “ Kim demiş solcular kadere inanmaz. Bakın ben kadere inanan bir solcuyum. “ diye haykırıyordun ya, işte tamda öyle oldu. Kadere bak sen Kürtçe şarkı söyleyeceğim diye ülkenin dışında ölümle karşılaştın, bugün Kürtçe şarkı okumayan sanatçı değilmiş gibi bakılır oldu.

Tevfik YAZICILAR

22 Ekim 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.