Günlük – 15 Ekim 2009

Günlük – 15 Ekim 2009

Kısa bir ara verdim yazmaya. Sevdiğimle geçirdiğim kısa zaman sürecinde internetle kısa bir bağlantı dışında pek bağlantım olmadı. ( Hiç olmamasını tercih ederdim). Dolu dolu geçen ve hiç bitmemesini arzu ettiğim Balıkesir seyahatimde bir başlangıcı aralayacak küçük adımı sonunda atmış oldum. 

Küçükşehir Balıkesir gez gez bitmiyor biliyor musun günlük. O kadar çok gezilecek yeri var ki. Bir cadde senin diğeri benim üç beş dakikayı bulmaz koca Balıkesir. En vefalı yeri ise parktaki çay bahçeleri. Önce birine sonra hemen karşısındakine ardından da yanındaki çay bahçesine gezer durursunuz. 🙂 Bu arada bir uyarıdır sakın nargile içmeyin buralarda . Eğer biraz nargile zevkiniz varsa zaten bir daha içemeyeceksinizdir. Mecburiyetler olmazsa.

Ayrıca Balıkesir’de sinema kapatmakta mümkün. Sevdiğinizle birlikte sinemaya gidebilir salonda tek seyirci olarak filmi seyredebilir ve sinema çıkışı yağan yağmurda yemek yiyebilmek için lokanta arayabilirsiniz örneğin.

Nedenini bilmiyorum ama uyuma isteğini de arttırıyor bu şehir. Öğlen kalkıp kahvaltıyı bir dönercide iskender kebap söyleyerek de yapabilirsiniz. Aklımdayken kokoreç yemeyi unutmayın burada. Gerçekten güzel yapıyorlar. Sanırım en beğendiğim yemek oldu burada kokoreç. Midye dolma istemem deyip alınan midye dolmaların yarısını mideye indirmekte işin diğer tarafında tabii ki.

****** 

Balıkesir dönüşü şöyle bir ortalığa baktığımda Tayyip beyi yeni çıkışlar yaparken gördüm. İsrail’le yapılacak askeri tatbikatı erteleyen Başbakan bunun nedenini “halkın taleplerine önem vermek” olarak açıkladı. İşte tamda burada içime bir kurt düştü. İsrail’le yapılan her efelenme sonrası verilen tavizler aklıma geldi. Bakalım şimdi ne vaatler verdik İsrail’e. Elbet bunları da tıpkı one minute çıkışı gibi kullanmak ve ardından gizlice İsrail’e beyaz güvercin göndermek isteyecekler. Bakalım ne çıkacak bu işin ardından.

Tamda bunların üzerine bir de ABD kürt liderleri uyuşturucu lideri ilan ederek mal varlıklarına el koydu. Anlaşılan yeni dünya düzeninde bazı değişikliklere gidiliyor. Türkiye bölgede güçlendirilerek ılımlı islam modeli ile bölgede tartışmasız ABD egemenliği sağlanacak anlaşılan. Dış politikada ABD’nin talep ve istekleri dışına çıkamayan bir Türkiye ancak kendine verilen rolleri oynamaktadır şuan. Ermenistan açılımı da tam da bunun ispatıdır aslında.

Dünya siyasetinin karışıklığında kaybolan 4-5 günü gazete okuyarak geçirdim aslında. Posta gazetesi ise en çok elime geçen gazete oldu. Heryerde posta. Birşey farkettim bu sırada. Ne çok sapığımız oluşmuş toplumda. Eskiden sadece 3. sayfa haberleri katliam, sapıklık hareketleri olurdu. Artık gazetelerin manşetinden son sayfasına tamamı bu tür haberlere yer veriyor. İnsanlardan Allah korkusunu kaldırtan sistem şimdi kendi kanını emiyor.

Tevfik YAZICILAR

15 Ekim 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.