Geçmişten Geleceğe Şifa Tarhana

Geçmişten Geleceğe Şifa Tarhana

Tarihi, tarifleri, âdetleriyle Anadolu’nun yüzlerce yıllık tarhana kültürü Hazır Alma Kendin Yap kitabının yazarından! Bu kitabı alın, evinizin başköşesine koyun ve hemen tarhana hamurunuzu yoğurmaya başlayın!  

Anadolu kadınının anadan kıza, kuşaktan kuşağa aktardığı hazine değerinde tarhana tarifleri bulacaksınız içinde. Dövme ve yoğurtla yapılan ak tarhana, top tarhana, ekşi erikli, kızılcıklı, börülceli, fasulyeli, nohutlu tarhanalar, domatesli biberli pembe un tarhanaları, yaş tarhanalar… Glütensiz tarhana, siyez unlu tarhana, damla sakızlı tarhana, çerezlik tarhana, bebek tarhanası… Çorbası, mantısı, çöreği, yemeğiyle koca bir tarhana kültürü…

Bu mirası bize aktaranlar da ana kız. Hülya Duranoğlu Erol ve Işıl Erol, ninelerinden, büyüklerinden öğrendiklerini, çocuklarımız, torunlarımız da yapsın diye kayda geçirdi.

Kitaptaki onlarca tarifle, en meşgul anne bile evinin tarhanasını hazırlayabilir. Hem de yaz kış demeden… Elindeki tarhanayı daha güzel değerlendirebilir.

Tarhananın tarihçesini, besin değerini, tarhana konulu yazılı kaynakları dâhil ettikleri bu kitap araştırıcılar için de önemli bir kaynak eser niteliğinde.

Gökten üç elma düşmüş… Tarhanayı yoğuran, pişiren, yaşatanların başına…

Hülya Duranoğlu Erol Kimdir

1954 yılında Konya Seydişehir’de doğdu. Uzun yıllar özel bir şirkette mutfak koordinatörlüğü yaptı. Çeşitli yerel ve günlük gazetelerde yemek kültürüyle ilgili yazılar yazmaktadır.

Geçirdiği ağır bir rahatsızlık sonrasında çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. 2006 yılında ilk Türkçe videolu yemek tarifleri sitesi olan www.annemmutfakta.tv adlı İnternet sitesini açtı. Proje 2007 yılında Altın Örümcek yarışmasında “Jüri Özel Teşvik Ödülü”ne layık görüldü.

50 seneyi aşkın bir süredir Türk halk mutfağı ve yemek kültürü alanında araştırmalar yapmakta, eğitimler vermektedir. 2012 yılında “AnnemMutfakta’nın Serüveni”, 2014’te  “Hazır Alma Kendin Yap”, 2018’de “Aksaray Mutfak Kültürü ve Yöresel Yemekleri” adlı kitapları yayınlandı.

Işıl Erol Kimdir

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde lisans eğitimini, aynı üniversitenin Seramik bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılından beri AnnemMutfakta.tv adlı İnternet sitesinin içerik sağlayıcısı ve yöneticisi görevini sürdürdü. Türk kültürünün eşsiz tamgaları, motifleri konulu araştırmalarına ve seramik çalışmalarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.