Filistin Elbiseleri Ankaralı Sanatseverlerle Buluştu

Geleneksel Filistin Elbiseleri Ankaralı Sanatseverlerle Buluştu

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi yönündeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Enstitü bu çerçevede; Filistin topraklarındaki köklü geçmişi desenlerinde yansıtan geleneksel Filistin elbiselerinin yer aldığı “Kökler ve Elbiseler – Filistin Topraklarında Asırların Ölümsüz Desenleri” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gönüllülük esaslı çalışan bir popüler kültür topluluğu olan Ürdünlü Al Hannouneh Society for Popular Culture Derneği’nin “Kökler ve Elbiseler – Filistin Topraklarında Asırların Ölümsüz Desenleri” sergisi Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde Ankaralı sanat severlerle buluştu.

Filistin’in kültürel mirasının koruması ve genç nesillere aktarılması önemli…

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Al Hanuneh Derneği Başkanı Nimet Mustafa Ali Musleh tarafından açılışı gerçekleştirilen programa kamu kurumlarının temsilcileri, uluslararası kuruluşlar ve diplomatik misyon temsilcileri de katıldı. Ateş, yaptığı konuşmada Filistin kültürünü ve medeniyetini dünyaya tanıtmak amacıyla hazırlanan serginin bilimsel verilere dayandığını aktardı. Barışı kalıcı kılabilmenin temel yolunun, insanı ve insanın ürettiklerinin merkeze alınması ile mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şeref Ateş, dünyadaki zarafet, iyilik ve güzelliğin ancak kültür-sanatla elde edilebileceğini söyledi.

Al Hanuneh Derneği Başkanı Nimet Mustafa Ali Musleh ise Dernek olarak 90’lı yıllarda Filistin kültürüne ait müzikten elbiselere kadar pek çok unsuru biriktirerek genç nesillere aktarmaya çalıştıklarını belirterek; bir ulusun ulus olabilmesi için kültürel yapısının olması gerektiğinin altını çizdi. Nimet Mustafa, köklü bir geçmişe sahip olan Filistin’e ait kültürel zenginliklerinden bazılarının bu sergide bir araya getirildiğini de sözlerine ekledi.

 

Sergi, 27 Aralık 2018’e kadar devam edecek…

Filistin’in kültürel mirasının koruması ve tanıtılması amacıyla sergilenen kıyafetlerin tarihsel süreci ve bölgesel dağılımları hakkında bilgilerin de sunulduğu sergi, 35 adet Filistin geleneksel kıyafetleri, atkı, şal, çanta ve muhtelif açıklama tablolarından oluşuyor.

Sergi, 27 Aralık 2018 tarihine kadar Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda ziyarete açık olacak.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.