Erbakan İran-ABD Gerilimi ve Ortadoğu’da Yaşananları Değerlendirdi

Erbakan İran-ABD Gerilimi ve Ortadoğu’da Yaşananları Değerlendirdi
Son günlerde yaşanan İran-ABD gerilimi ve Ortadoğu’da yaşananlar üzerine Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
“Yeniden Refah Partisi olarak diyoruz ki, Müslüman ülkelerin , “D-8 Teşkilatı” bağlamında hareket etmek suretiyle hiçbir küresel dış etkenin dayatmacı ve müdahaleci rolü olmaksızın, kendi sorunlarına kendi aralarında kalıcı çözümler ortaya koymaları şarttır.” diyerek konuyu özetleyen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan o basın açıklaması alttadır.
İran-ABD gerilimi ve Ortadoğu’da yaşananlar
Ortadoğu’da son yıllarda yaşanan kaosun asıl sebebi Irkçı Emperyalizm’in yüzyıllardır ajandasında bulunan ana hedeflerine ulaşması için kurgulanan “Büyük Ortadoğu Projesi” nin adım adım uygulanmasıdır.
Bugün BOP doğrultusunda Ortadoğu’yu büyük bir felaketin içerisine sürükleyen küresel güçlerin ana hedeflerinde ise, planları önünde en büyük engel olarak gördükleri D-8 üyesi ülkelerden İran ve Türkiye yer almaktadır.
Bunu 11 Eylül 2001 saldırısı sonrası ortaya çıkan gelişmelerden ve son yıllarda dış güçler tarafından atılan adımlardan kolayca anlamak mümkündür.
Kendisini başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın jandarması olarak gören ve yıllardır bölge ülkelerini maksatlı olarak askeri ve siyasi adımlarla karıştıran ABD’nin son günlerde İran’a karşı uyguladığı politikalar ve özellikle Kasım Süleymani suikasti iki ülke arasında ve tüm bölgede gerginliğin daha da tırmanmasına neden olmuştur.
“Irak’a demokrasi ve insan hakları getireceğiz” gerekçesiyle Irak topraklarını işgal edenler, Irak’ta bir milyon insanı katlettiler. Milyonlarca insanı evinden, yurdundan ettiler, bütün bunlar yetmiyormuş gibi Irak’ı üçe böldüler ve yaşanmaz hale getirdiler. Neredeyse 10 bin km uzaktan bu coğrafyaya gelip, yıllardır bütün bu ifsadı gerçekleştirenler “İran’lı komutanın Irak’ta ne işi var” diyerek İran Devrim Muhafızları kumandanına suikast düzenlediler.
Irkçı Emperyalist ajanda doğrultusunda bölgeyi dizayn etmeye çalışan güçlerin asıl hedefi, Milli Görüş olarak 50 senedir ifade ettiğimiz gibi İran ve arkasından da Türkiye’dir.
Bu sebeple ABD Yönetimi’nin tüm bu haksız ve hukuksuz adımlarına rağmen, küresel güçlerin oyununa gelmemek son derece büyük önem arzetmektedir. Çünkü onlar her zaman olduğu gibi çatışmayı körüklemek ve gerilimi tırmandırmak istemektedirler.
İran, ABD yönetimi’nin uluslararası hukuku hiçe sayarak üst düzey bir İranlı yetkiliye düzenlediği saldırıya karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. Maddesi’nden doğan ‘meşru müdafa’ hakkını kullanarak karşılık vermiştir, ancak İran’ın burada durması ve karşılıklı şiddet ve çatışmayı artıracak, küresel güçlerin yürütmek istedikleri plana fayda sağlayabilecek ilave adımlardan kaçınması gereklidir.
Yeniden Refah Partisi olarak diyoruz ki, Müslüman ülkelerin , “D-8 Teşkilatı” bağlamında hareket etmek suretiyle hiçbir küresel dış etkenin dayatmacı ve müdahaleci rolü olmaksızın, kendi sorunlarına kendi aralarında kalıcı çözümler ortaya koymaları şarttır.
Bugün İslam Alemi olarak ayrıştığımız noktalar üzerinden kavga etme ve ayrı düşme günü değil, sayısız ortak noktamız üzerinden birlik olarak, ‘Irkçı Emperyalist’ oyunları bozma ve bölgemizdeki istila güçlerinin tahakkümünden kurtulma günüdür.
Dr. Fatih Erbakan
YENİDEN REFAH PARTİSİ
GENEL BAŞKANI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.