Damon Galgut’un Kaleminden “Vaat”

Bağlılığa ve sadakate atfen verilen bir söz… Aile ne için vardı?

Damon Galgut’un 2021 Booker Ödülü’nü alan romanı “Vaat”, Güney Afrikalı bir ailenin dağılışını ve yıllarca onlara hizmet etmiş siyahi emekçisine verdikleri ancak tutamadıkları sözü konu ediniyor.

Delidolu Yayınları etiketiyle, Hasan Can Utku’nun Türkçesiyle raflara yerleşen kitap, insanların ikiyüzlülüğünü ve iç hesaplaşmalarını dingin bir coşkunlukla dışa vuran kuvvetli bir anlatı sunuyor.

Galgut bu eserinde, edebî yaratıcılığını zirve noktasına tırmandıran modernist üslubuyla okuru yalın ama şiirsel bir metinle baş başa bırakıyor. Yarattığı karakterlerin içine derinlemesine girmemize olanak sağlayarak, okuru, kendi aile tarihini, inançlarını ve seçimlerini sorgulamaya itiyor.

Dokunaklı bir hikâye…
Dört ayrı cenaze töreni etrafında şekillenen “Vaat”, bir ailenin utanç ve suçluluk duygusuyla yoğrulan dokunaklı hikâyesinin kıyısında, toplumsal ayrışmanın hem sınıf hem de renk üzerinden belirgin olduğu Güney Afrika tarihinin otuz yılına ayna tutuyor.

Yerine getirilmesi 30 yılı bulan bir söz…
Bir yanda Güney Afrikalı beyaz ve varsıl bir aile olan Swartlar, diğer yanda senelerdir kendileriyle birlikte yaşayan ve evin bütün işlerini yapan siyahi emektarları Salome. Ve yıllardır “tutulamayan” bir söz.

“Vaat”, bağlılığa ve sadakate atfen verilen bir sözün yerine getirilmesinin otuz yılı bulan hikâyesini anlatıyor.

Booker Ödülü jürisi, ödül töreninde “Vaat” hakkında; “Vaat, anlatı perspektifinin sürekli değiştiği biçimsel olarak yenilikçi bir roman. Galgut’un alışılmadık anlatı stili, roman türünün 21. yüzyılda geldiği noktanın bir kanıtı. Uzun yıllar okurlarda yankı uyandıracağına inanıyoruz” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Damon Galgut Kimdir?

1963 yılında Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğdu. University of Cape Town’da drama eğitimi aldı. İlk romanı “A Sinless Season”ı on yedi yaşında yazdı. Diğer kitapları “Small Circle of Beings” (1988), “The Beautiful Screaming of Pigs” (1991), “Sahtekâr” (The Impostor, 2008) ve “İyi Doktor”dur (The Good Doctor, 2003). Booker finalisti olan “İyi Doktor”, IMPAC Dublin Prize ve Commonwealth Writers’ Prize ödüllerini aldı. “Yabancı Bir Odada” (In a Strangers Room, 2010) adlı romanı Man Booker Ödülü adayı oldu. “Vaat” (The Promise) adlı romanı 2021’de Booker Ödülü’nü aldı. Yazarın, bugüne kadar yayımlanmış dokuz romanı ve pek çok oyunu bulunmaktadır. Galgut, hâlen Cape Town’da yaşamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.