ÇİNLİ ÖĞRENCİLERİN TÜRKİYE’DEKİ VİDEOSUNA BÜYÜK İLGİ 

ÇİNLİ ÖĞRENCİLERİN TÜRKİYE’DEKİ VİDEOSUNA BÜYÜK İLGİ

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından ülkemizin Çin’de tanıtılması amacıyla başlatılan seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başlandı.

Çin’de kanaat önderi konumundaki çok sayıda kişinin Türkiye’de ağırlanmasının ardından Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl 9.su gerçekleştirilen “Türkçe Yaz Okulu” kapsamında çok sayıda Çinli öğrenci Türkiye’ye gelerek Türkçeyi ve Türk kültürünü yerinde öğrendi.

ÇİN’DE TÜRKİYE İLE İLGİLİ ARAMALAR 4 KATINA ÇIKTI

İstanbul, Ankara, Bursa, Kapadokya ve Fethiye’de ağırlanan öğrenciler, Türkiye’yi çok sevdiklerini söylediler. Çinli öğrencilerin çektikleri videolar, ülkelerinde de büyük ilgiyle izlendi.

Özellikle Türk çayını çok sevdiklerini anlatan öğrenciler, “Türkiye gerçekten çok güzel ve dost canlısı bir ülke. Eğer arkadaşların fırsatı olursa mutlaka Türkiye’ye gelmeli ve kendileri keşfetmeliler” dediler.

Türkiye’nin çok romantik bir ülke olduğunu söyleyen öğrenciler, şöyle devam ettiler:

“Eğer fırsatınız olursa Türkiye’ye gelip insanları ve kültürünü deneyimlemenizi tavsiye ederim. Burada her şey o kadar güzel ki, sanki Çin’deki bir şarkıda söylendiği gibi: “ben senin aşkını romantik Türkiye’ye getirmek isterim.”

11 milyondan fazla izlendi

Öğrencilerin videosu Çin’in en büyük sosyal medya platformunda 11 milyondan fazla görüntülendi ve 7.8 milyon kişi tarafından okundu.

Bu videonun ardından Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu’nun verilerine göre “Türkiye” kelimesinin aranma sayısı 4 kat arttı.

Çin’e yönelik tanıtım atakları 2018 yılında sonuç verdi. Geçen yıl 240 bin Çinli turistin Türkiye’ye gelirken, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97’lik bir artış kaydedildi. Bu yıl Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 400 bini aşarak bir rekor kırılacağı öngörülürken, yılda 1 milyon Çinli turist hedefinin kısa sürede yakalanması bekleniyor.

 

İşte o Video:

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.