Bir gün herkes televizyona çıkacak!

Bir gün herkes televizyona çıkacak!

“Pıtırcık” serisi ile tanınan Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé, Desen Yayınları etiketiyle yayımlanan kitabı Medya ve diğer şeyler ile medyanın insanlar üzerinde bıraktığı tahribatı muzip bir üslupla ele alıyor.

Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé, Medya ve diğer şeyler ile bu kez kendine has ince çizgileriyle medyayı mercek altına alıyor. İçinde yaşadığımız çağa nüktedan bir gözle yeniden bakmamızı sağlayan Sempé, iletişimsizlik sorununu ve buna bağlı olarak toplumda gelişen kültürel ve sosyal değişimleri mizahla yorumluyor.

Yer yer kısa cümlelerle tamamlanan, her yaştan okura seslenen usta işi karikatürler, medyayı eleştirel bir süzgeçten geçiriyor. Sempé’nin yarattığı karikatür evreni, kimi zaman hemen köşe başındaki gazete bayisinin dergi raflarında, kimi zaman çiftçi bir ailesinin evinde, kimi zamansa akşam yemeği sofrasına eşlik eden “Dünyada Açlık Sorunu” başlıklı bir haberde hayat buluyor.

Çoksatan kitapları ve sansasyonel karikatür çalışmalarının yanı sıra New York Times, Paris Match, New Yorker gibi gazete ve dergilere yaptığı çizimlerle tanınan Sempé, Medya ve diğer şeyler’de, medyanın tutumunu yalın çizgiler kullanarak derinlikli bir şekilde yansıtıyor.

“Tek dileğim, medyanın gözü önünde büyüsün.”

 

Jean-Jacques Sempé Kimdir?

1932 yılında, Fransa’nın Bordeaux kentinde doğdu. Sınavlarında başarılı olamayınca 14 yaşında okulu bıraktı. Yaptığı iş başvurularına olumlu yanıt alamadı, ufak tefek çeşitli işler yaptı. İkinci Dünya Savaşı’nda orduya katıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra Paris’e taşındı ve hayatının büyük bir bölümünü burada geçirdi. Kariyerine, gazetelerde yayımlanan mizahi karikatürlerle başladı. Bu sırada, yolu Fransız çizer René Goscinny ile kesişti ve birlikte Pıtırcık karakterini yarattılar. Pıtırcık’ın serüvenleri Sempé’yi büyük bir üne kavuşturdu. Hayli üretken bir sanatçı olan Sempé, bu başarısının ardından birçok esere imza attı, işleri oldukça prestijli gazetelerde yayımlandı. Neredeyse hiç çizim eğitimi almadı, buna rağmen dünyanın en ünlü karikatüristlerinden biri oldu. Hâlâ Paris’te yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.