Ayşe Topbaş’ın kaleminden: “Hoşçakal Ortadoğu”

Ayşe Topbaş’ın kaleminden: “Hoşçakal Ortadoğu”

Ayşe Topbaş, gezi notlarından oluşan bu ilk kitabında adeta “çok gezerken çok okuyan bilir” deyişini ispatlarcasına iyi harmanlanmış bir gözlem ve bilgi demeti sunarken, antik çağlardan günlük hayata uzanan geniş eksende keyifli bir okuma vadediyor.

Ayşe Topbaş, geçmiş zaman seyyahlarının hayalî rehberliğinde çok sık uğranmayan çekici Ortadoğu kentlerinde gezdirmeye davet ediyor okuru. İbn Battuta, Marco Polo gibi meşhur ortaçağ seyyahlarının yardımıyla bir yol haritası çıkarıyor, Gerard de Nerval, Pierre Loti, Johann Burckhardt, Jean Chardin gibi Avrupalı gezginlerle yoluna devam ediyor. Roma’nın meşhur gezgin kralı Hadrian’dan Arap yarımadasında “Çöl Kraliçesi” olarak bilinen Gertrude Bell’e, Osmanlının parçalanmasında rol oynayan Arabistanlı Lawrence’dan Yemen sevdalısı ünlü yönetmen Pasolini’ye kadar birçok tarihsel figür kitapta yerlerini alıyor.

Yazar, arka planda Ortadoğuda hayat ile iç içe girmiş dini ritüeller, mitler, söylencelerden bahsederken, tarih, edebiyat ve görsel sanatlar gibi pencerelerden bakarak dolambaçlı bir coğrafyanın içine girmemizi sağlıyor.

Kitabın sayfalarını çevirirken, kutsal kitaplarda geçen mekânlarda Hz. İsa’nın ayak izleri takip edilir ve İslamın en eski mabetlerinde dolaşılırken, aynı zamanda dinler tarihinde de bir gezinti yapılıyor.

Ayşe Topbaş’ın kitabı bir gezi rehberi olarak okunabilir, ama aynı zamanda, Ortadoğudaki hayatları anlamak için de çok iyi bir rehber niteliği taşıyor.

Yazarın kitapta yer verdiği seyahat durakları arasında İsrail, Suriye, Lübnan, İran, Yemen ve Umman’daki küçük büyük pek çok şehir yer alıyor.

Kitaba otuz altı sayfalık, tamamı yazarın kendi profesyonel çekimi olan fotoğraf albümü eşlik ediyor.

Ayşe Topbaş Kimdir?

1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1998-2002 yıllarında Finar Kurumsal Tasarım ve Reklamcılık’ta Sanat Yönetmenliği yaptı ve 2000 yılında International ARC Awards NYC, İç Tasarım dalında Bronz Ödül aldı. 2003-2017 yıllarında A2 Reklam’da Yönetici olarak çalıştı. 2008’den bu yana Binbirgezi olarak seyahatler organize etti. Hoşçakal Ortadoğu, yazarın ilk kitabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.