SÜREKLİ İYİ HİSSETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ!

SÜREKLİ İYİ HİSSETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ! 

Klinik psikolog Ali Bayramoğlu Başka Bir Dünya Mümkün’de iyi hissetme kavramının bizlere bir yaşam amacı olarak reklamlarla, medyayla ve toplum tarafından sürekli dayatıldığını ve bunun sonucunda yaşamak istediğimiz hayatı ıskaladığımızı anlatıyor.

Amacımız “İYİ HİSSETMEK” olduğunda hiçbir zaman yaşamın “İYİ HİSSETMEK” dışındaki diğer renklerine yer açamadığımızı, sonuçta davranışsal esnekliğimizi kaybettiğimizi belirtiyor. Kuralların, bizi çevredeki değişikliklere ve davranışlarımızın doğrudan sonuçlarına karşı duyarsızlaştırabildiğini, çözüm olarak davranışsal esneme ve aynagönül tekniklerini öneriyor.

 “Hadi birlikte yola çıkalım.

Unutmayın, siz düşünceleriniz değilsiniz. Siz duygularınız değilsiniz.

Siz dürtüleriniz, alışkanlıklarınız ya da anılarınız değilsiniz.

Hani şu “içinizdeki ses” var ya… Siz o da değilsiniz.

Ben “İYİ HİSSETMEK” denen savaştan kendimi çıkardım.

Çünkü ben “MUTLULUK” denen tek renkli bir cinnet istemiyorum.

Ben yaşamak istediğim hayatı tüm renkleriyle dolu dolu yaşayacağım bir cennet istiyorum.”

 

Dr. Ali BayramoğluKimdir?

Dr. Ali Bayramoğlu, psikoloji lisans ve klinik psikoloji alanında bütünleşik doktora eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi’nde klinik psikolog olarak çalışmaktadır. Başta Mesnevi ve Nasreddin Hoca fıkraları olmak üzere kendi kültürümüzün bilgi birikimini bağlamsal bilim felsefesi ve 3. dalga davranışçılığın gözlüğüyle yeniden okuyup psikoterapide yeni bir üslup olarak “Davranışsal Esneme” ve Aynagönül üzerine çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.